Saç Bakımı

Kuru Saçların Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Güneşe maruz kalma, klor ve tuzlu su saçı kurutabilir. Isı ile şekillendirme ve kimyasal işlem, saçlarınıza şekil veriyor olsa da uzun vadede zarar vericidir. Ancak saçınızı pürüzsüz ve ipeksi tutmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Saçlarınızda kırılmalar olsa bile, daha sağlıklı görünmesi için aşağıda bahsedeceğimiz uygulamaları deneyebilirsiniz.

Şampuan

Saç tipinize göre formüle edilmiş bir şampuan seçin. Birçok şampuan, fazla kiri ve yağı gidermek için sülfat adı verilen deterjan benzeri bileşenlere sahiptir, Bunlar saça zarar verebilir. “Sülfat içermez” diyen ve bir formülleri arayın.

Nemlendir

Her şampuandan sonra kuru veya yıpranmış saçlar için tasarlanmış bir saç kremi kullanın. Hafif kuru saçlar için ayda sadece bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Saçınız çok kuruysa, haftada bir veya iki kez derin bir saç kremi kullanın.

Kuru Saçların Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Kuru Saçların Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Dikkatlice Tarayın

Kuru, hasarlı saçlar çok kırılgan olduğu için kırılmaya eğilimlidir. Yanlış tarak veya fırça kullanımının neden olduğu aşırı çekme bunun başlıca nedenidir.  Geniş dişli bir tarak veya duşa girmeden önce saçları çözmek için özel olarak üretilmiş fırça kullanabilirsiniz.

Yavaşça Kurulayın

Kuru saçınızın kırılmasını önlemek için havluyla kurutun ancak kuvvetli bir şekilde ovalamak yerine,  i suyu yumuşak bir şekilde sıkın.

Saç Kurutma Makinesini Kullanmayın

Isıyla şekillendirmeyi haftada bir ile sınırlayın ve fön ya da maşa kullanacaksanız en düşük ayarı kullanın.  Jel veya köpük gibi şekillendirici ürünleri uyguladıktan sonra ve ısı kullanmadan önce saçınıza koruma spreyi  uygulayın.

Bir önceki yazımız olan Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde nasıl geçer ve Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen