cilt bakımı

Lazerle Dövme Silme Nedir?

Lazerle Dövme Silme

Dövme insanların vücutlarında farklı bölgelere kalıcı boyalarla yaptırdıkları desen, yazı ya da figürlerdir. Vücudun herhangi bir yerine yapılan dövme bir süre sonrasında sıkıntıya neden olabilir. Bu durumda ise dövme silme işlemi yapılması gerekli olacaktır. Dövme silme konusunda lazerli tedaviden başkası başarılı değildir. Bunun için uygulamanın mutlaka bu şekilde yapılması gerekir.

Lazerle dövme silme tedavisinde kullanılan cihaz özel olarak tasarlanmıştır. Yapılan dövmenin silinebilmesi için belli seans aralıklarını uygulanması gerekir. Seanslar aralıklı olarak yapılır ve bu sayede deri altındaki boya da deri rengine yaklaştırılır. Her seans bir önce yapılmış olan seansın iyileşmesine göre ayarlanması gereklidir.

Dövmeler Neden Silinir?

Bir kişi dövme yaptırılırken amacı bu dövmenin kalıcı olarak kalmasıdır. Ancak bazen zaman içerisinde fikirler de değişebileceği gibi dövmelerde silinmek isteyebilir. Bazen ise tamamen tedavi amaçlı yapılabilir. Örneğin dövmeler bir süre sonrasında alerjik reaksiyon oluşturabilir. Bu durumda dövme silme işlemi yapılmak istenilebilir.

Peki, lazerle yapılan bu işlem nasıl gerçekleşiyor.

Lazer ile Dövmeler Nasıl Silinir?

Lazerle dövme silme işleminde belli bir rota izlenir. Uygun olan dozdaki lazer ışınları bu bölgeye gönderilerek deri altında hapsedilmiş olan boya ile teması sağlanır. Bu sayede bu boyalar bulundukları yerde parçalanırlar.

Lazer işlemi ısı ile çalışır parçalanan bu boyalar ısının da yardımıyla dağılırlar. Parçalanma neticesinde ise bölgede kabuklanma meydana gelecektir ve bu şekilde kabuklanan alandan boyalar dışarıya çıkar. Kabuklar ilk başta rahatsız edici olsa da zaman içerisinde kendiliğinden döküleceğinden dolayı problem olarak görülmez.

Günümüz şartlarında dövme silmenin tam olarak mümkün olup olmadığı halen merak edilmekte bunun için kafadaki soru işaretini giderebilmek için açıklayalım;

Dövmeler tam anlamıyla giderilmez büyük bir bölümü siliniyor ve derinin rengine yakınlaştırılıyor olsa da tam gitmez. Bunun için dövme yeni bir dövme yaptırılarak bölgenin kamufle edilmesi de sağlanabilir. Eskiden dövme silme hiç mümkün olmazken bugün pico lazer yöntemiyle kalıcı olarak ortadan kaldırılır.

Bir önceki yazımız olan Cildimiz Elastikiyetini Nasıl Koruyor? başlıklı makalemizde Cildimiz Elastikiyetini Nasıl Koruyor?, cilt ve kaşlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen