Makyaj

Makyaj Yaparken Neler Yapılmamalı

Makyaj yapmak çok ciddi bir sanattır ama makyaj yaparken neler yapılmamalı pek çok bayan bunu bilmiyor. Bu durumda da güzel olacakları yere daha çirkin ve kötü görünüme sahip oluyorlar.

Makyaj yapmak ne kadar sanat olsa da belli başlı kuralları ve sınırları bulunmaktadır. Bizlerde sizin için makyaj yaparken yapmamanız gereken hataları derledik. Doğru makyaj yapmanız ve makyaj yaparken neler yapılmamalı konusunda aşağıda sizlere adım adım bilgi vereceğiz.

Kirlide makyaj uygulama

Makyaj Yaparken Neler Yapılmamalı

Cildinizi makyaj yapmadan önce temizlemezseniz kalıntı bırakır. Makyaj yapmaya başlamadan önce kesinlikle yüzünüzde makyajsız ve temiz olmasına çok dikkat edin. Yüzünüzü temizlemezseniz  diğer gün tekrar makyaj yaparsanız kullandığınız ürün boşa gider. Gün bitmeden mutlaka makyaj silinmesi gerek. Makyajınızı silmeden uyursanız yüzünüz erkenden yaşlanır, leke ve sivilce gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalırsınız.

Makyaj malzemeleri direk yüze temas etmemeli

Makyaj yapmadan önce baz, yüz kremi, koruyucu sürmeniz gerekmektedir. Yüzünüze uyguladığınız bütün ürünler kimyasal birer maddedir. Yüzümüz hassas bölge olduğu için direk yüze temas eden ürünler yan etki yaptığı için uyguladığınız ürünün gerçek rengini de göstermez. Bundan dolayı da makyaj yapmadan önce güneş kremi, makyaj bazı, nemlendirici gibi kremler sürerek kimyasal ürünleri direk yüzünüze sürmeyi engellemiş olursunuz. Makyaj yaparken neler yapılmamalı sorusunun bir cevabında işte makyaj yapmadan önce yüze nemlendirici krem sürmüyorsanız buna dikkat etmelisiniz.

Yüze sürülen renkler tonlarına dikkat

Young beautiful girl applying make-up by make-up artist

Makyaj yaparken yüzünüze yakışmayan renk tonları kullanmak ya da yüz hatlarına yapılan yanlış kontur, parlatıcı ya da allık kullanmak makyaj yaparken neler yapmamalı konusuna örnek vereceğimiz bir durumdur. Kontür gibi yüz hatlarını belirleyici makyaj malzemeleri her yüze aynı şekilde uygulanamaz. İnternet ortamında bulunan kontür uygulamaları sizin yüzünüze uygun olmayabilir.

Elmacık kemiklerini ortaya çıkarma  ya da burun küçültme işlemleri için yüzünüzün hatlarını çok iyi bilmelisiniz. Bunu aynı saç kesimi gibi düşünebilirsiniz. Eğer koyu renkli bir cildiniz varsa far ya da kapatıcılar kullanırsanız yüzünüzü boğabilir. Koyu renk tonlu cilt sahibi olanlar açık tonlu pastel renkleri tercih etmeli.

Beyaz tenli kadınlar da çok koyu makyaj ürünlerini tercih ettiği zaman yüzde abartı durur. Ayrıca şunu da belirtelim yüzünüze uygun ten rengiyle aynı kapatıcı kullanın. Bu da yüzünüze yapılan makyajı ortaya çıkartır ve boyun hizası ile aynı renk durur.

Göz kapaklarına uygulanan eyeliner de bir diğer yapılan yanlış işlemlerdendir. Kuyruklu ve kuyruksuz eyelenir gibi farklı şekilleri olan eyeliner işlemi büyük bir marifet olurken her göz kapağına uygun bu uygulama yakışmayabilir. Kendi göz kapağınızı tanıyıp ona göre eyeliner işlemi uygulamanız daha doğru olacaktır.

Günümüzde En Çok Yapılan Hata Dudak Makyajı

Hemen hemen herkesin renk renk kullandığı ruj ise günümüzde en çok yanlış yapılan işlemlerden birisidir. Küçük dudağı olan bayanlar, dudaklarını büyütmek amacıyla dudak kalemleri ya da rujlarla üst dudağın çizgisini aşarak yukarıdan uygulamaya başlıyor. Ama  hiç gerçekçi durmayan bu işlem saatler ilerledikçe kendini göstermektedir. Bu hatayı yapmamak için yeni çıkan dudak parlatıcıları 5 dakika içerisinde dudağı büyütüyor bunu tercih edebilirsiniz. İnce dudaklarınız varsa bu hataya sakın düşmeyin.

Makyajın Devamı Olan Tırnaklar

Makyaj Yaparken Neler Yapılmamalı

Makyaj yapan her bayan maalesef bakımlı durmuyor. Bakımlı görünmek makyaj yapmak anlamına gelmez. Kendinizi bakımlı görüyorsanız eğer baştan aşağıya kendi izle ilgilenmeniz gerekir. Bu durumda önemli noktalardan birisi de tırnaklar. Eğer tırnaklarınızı yiyorsanız hemen bırakın. Uzun tırnaklarınız varsa buda sizi bakımlı göstermez. Ne uzun ne kısa temiz duran tırnaklar bakımı simgeler.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Ruj Nasıl Kalıcı Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen