Makyaj

Makyaj Yapmanın Zararları

Günümüzde hemen hemen her bayan makyaj yapar, makyaj yapmanın zararları hakkında bilgi vermeden önce şunları belirtmekte yarar var; kesinlikle makyaj yapmayın, hiçbir renkli kozmetik ürünü kullanmayın diyemeyiz. Sonuçta birçoğumuzun günlük yaşamımızda makyaj yapmaktayız ve bu birazcık da kişisel tercihtir. Peki makyajın zararları nedir? İşte bütün ayrıntıları…

Makyajın zararları nedir?

makyaj yapmanın zararları

Evden makyaj yapıp çıktığınız zaman bütün gün yüzünüzde onunla gezmek zorunda kalıyorsunuz. Bu durumda da acaba makyaj yapmanın zararları nedir gibi düşüncelere kapılıyorsunuz. Aşağıda bunu sırasıyla yazalım

  • Yüzünüzde bulunan fondöten, dışardan gelen kirli hava sigara dumanı gibi etkenlerin olumsuz etkilerini cildinize hapseder. Bu durumda cildiniz hava almaz, olumsuz etkenlerin ve kırın cildinizde kalmasına neden olur.
  • Uzun süreli dudağınızda duran ruj, dudağınızda morarma, kuruma, çatlama ve solgun gözükmesine sebep olur.
  • Rimel ise bütün göz çevresine etki eden bir ürün ve göz çevresindeki deride çok hassas olduğunu hatırlatırsak, bu durumda kıl köklerinin tıkanması söz konusudur.
  • Kimyasal madde içeren kişisel bakım ürünleri ve makyaj ürünleri deri, solunum veya ağız yoluyla vücudumuza dahil olur ve kana karışırlar. Bu ürünlerin arasında en risklisi ise deri yolu ile emilerek kana karışan maddelerdir.

Makyajın zararları için nasıl önlem alınması gerekir

Makyaj yapmanın zararları ile ilgili bilgi verdikten sonra zararlarını önlemek için sizlere dikkat etmeniz gereken ayrıntılardan bahsedelim.

  1. Makyaj malzemelerini satın almadan önce kesinlikle test edin.
  2. Gece yatmadan önce ne kadar yorgun, ne kadar isteksiz olursanız olun kesinlikle makyajınızı temizlemelisiniz. Bu şekilde cildin tıkanmasından tutun da, bakteri üremesine kadar pek çok sorunu neden olur.
  3. Makyaj yapmadan önce cildinize kesinlikle nemlendirici sürün ve cildinizin nemlendiriciyi iyice emmesini bekleyin.
  4. Cildinizi daima temiz tutun, makyaj yapmasanız bile düzenli şekilde cildinizi temizleyin, gözeneklerinizin açık kalmasını sağlayın.
  5. Başka insanların makyaj malzemelerinizi kullanmasına izin vermeyin. Diş fırçası gibi makyaj malzemeleri de kişiye özeldir.
  6. Makyaj yapmaya başlamadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız.

Gençler ve çocuklara makyajın zararları

Küçük çocuklar gelişim süreçlerinde ebeveynlerini rol model alırlar ve onları taklit ederler. Özellikle de annelerinin kullandıkları makyaj ve kozmetik ürünlerine olan merakları, zaman zaman çocukları bu ürünleri denemeye yöneltir.  Çocuklarda makyaj yapmanın zararları ise o minicik hassas ciltlerine alerji gibi cilt sorunlarına neden olur. Bunun yanı sıra uzmanlarız bu tür ürünlerin içindeki kimyasal maddeler sebebiyle hormon bozukluklarına sebep olur ve erken ergenliğe neden olur.

Çocuklar açısından gayet zararlı olduğu belirtilen bu ürünlerin, gençleri de ruhsal ve bedensel sağlığı için olumsuz etkileri de var. İçinde bulundukları yaştan itibaren, beğenilme duyguları zirve yaptığı için özellik de genç kızlar bu durumda en çok etkilenenlerdir. Beğenilme duygusu genç kesimi kozmetik ve makyaj ürünlerine yöneltir, onların doğal görünümlerini yabancılaştırır ve özgüvenlerini kaybetmelerine sebep olur.

Kozmetik ürünlerin hayvanlara ve doğaya zararı

Kozmetik ürünler yalnızca makyaj yapmanın zararları olarak sınırlandırılmamalı. Düşük maliyetle daha yüksek karlarla elde etmeyi amaçlayan kozmetik sektörü, üretim yaparken kullandıkları maddeler de tamamen bu doğrultuda seçiliyor. Düşük maliyetli bu ürünler suda oldukça zor çözünen sülfatın tercih edildiği bilinmektedir. Atık sularla doğaya karışan sülfat, deniz ve akarsuların kirlenmesine sebep oluyor ve doğaya zarar veriyor bundan dolayı da canlılarda zarar görmüş oluyor, fakat canlılara verdiği zarar bunlarla da kalmıyor. Kozmetik ürünlerin üretimi sonrasında hayvanlar üzerinde test edilmesinden dolayı da hayvanlara da zarar verilmektedir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Makyaj Yaparken Neler Yapılmamalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen