Makyaj

Makyajın Cilde Zararları Nelerdir?

Hayatınızın Facebook gönderilerinizde ve Instagram fotoğraflarınızda ne kadar harika göründüğünüze göre değerlendirildiği bir dünyada, her zaman en iyi şekilde görünmek için sürekli bir beklenti vardır. Bununla birlikte, her zaman özçekime hazır olmayı istemenin bir bedeli vardır. Makyaj endüstrisi yıllardır kadınlara küçük bir fondöten ve bir tutam rimel yüzünüzü anında nasıl canlandırabileceğini anlatıyor. Bu doğru olsa da, her gün makyaj yapmanın cildinizde ve vücudunuzda birçok zararlı yan etkisi olabilir.

Günlük makyaj ürünlerinde kullanılan cilde dost olmayan bileşenlerden bazıları tahrişe, kaşıntıya ve hatta bazen zamansız yaşlanmaya bile neden olabilir. Düzenli olarak makyaj yaptığınızda cildinize ne olacağını öğrenmek için bu yazımı okuyabilirsiniz. Makyajın cilde zararlarını okuduktan sonra kendinize daha fazla zaman ayırıp dikkat etmeye başlayacaksınız…

Makyaj Cilde Nasıl Zarar Verir?

Makyaj için kullanılan kozmetik ürünlerinin hemen hepsinin içinde farklı kimyasallar vardır. Bu kimyasallar, insanların yüzünde ne kadar uzun süre kalırsa, cildin sağlını o derece bozacak ve farklı olumsuzlukların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Makyajın Cilde Zararları Nelerdir?
Makyajın Cilde Zararları Nelerdir?

Bazı kimyasallar, birçok kozmetik üründe ortak bir bileşendir ve antimikrobiyal koruyucu olarak kullanılır. Bu kimyasalların baş ağrısına, mukoza zarında tahrişe neden olduğu ve gözlere zarar verdiği bilinmektedir. Baş ağrınız varsa ve nedenini anlayamıyorsanız, baş ağrısının geçip geçmediğini görmek için birkaç gün makyaj yapmaya özen gösterin. Makyajın yarattığı diğer olumsuzluklar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır;

Cilt Kuruluğu

Cildimiz, nefes alan bir yapıya sahiptir. Nefes alıp vermesi, cildin nemlenmesini ve dışarıdan gelecek olumsuz etkilere karşı kendisini korumasını sağlar. Fakat kullanılan kozmetik ürünleri, cilt ile havanın temasını tamamen keser ve nefes alıp vermeyi engeller. Böylece cilt nemini kaybeder ve bir süre sonra kuruluk meydana gelir. Bu ise farklı problemlerin başlangıç noktasıdır.

Günümüzde geliştirilen bazı fondöten ve benzer ürünler, havayı geçiren bir yapıya sahiptir ve cildin nemlenmesini kolaylaştırmaktadır. Bunların kalitesiz ürünlere göre daha iyi olduğu söylense dahi, bunların da zararlı olduğu bilinmektedir. Makyajın cilde zararları, farklı ürünler kullanılarak engellenemez.

Yağ Tabakası Oluşumu

Kullanılan bazı malzemeler, zaman içinde cilt üzerinden kalın olarak kabul edilen bir yağ tabakasının oluşmasına neden olur. Bu tabaka hem cildin görünümünü bozar, hem de nefes almasını engeller. Bütün bunlar ise sağlıksız ve parlak bir cildin meydana gelmesini tetikleyecektir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kapatıcı Nasıl Uygulanır? başlıklı makalemizde Kapatıcı Nasıl Uygulanır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen