Faydalı Bilgiler

Mavi Tur Öncesinde Önemli Noktalar

Mavi tura çıkmak daha önceden deneyimlemediğimiz özel bir tatil olanağı vereceği için eşsiz bir fırsat sunar. Denizin, kumun ve güneşin her zaman yanınızda olacağı bu yolculuk için karar verme aşamasında belirli noktalara özellikle dikkat etmelisiniz. Daha önceden mavi tura çıkmamış olanlar için özellikle belirli sorular önem taşıyor.

Mavi Tur İçin Rota Seçimi

Mavi tur için rota seçimi yolculuğunuzu en iyi şekilde planlamak açısından çok önemlidir. Rotanız için tercih edeceğiniz tekne tipi, lokasyon ve bütçe önemlidir. Türkiye için mavi tur genellikle Bodrum, Göcek, Marmaris ve Fethiye bölgelerinden çıkış yapılarak başlar. Doğa ile iç içe, sakin ve huzurlu tatil deneyimi yaşamak isteyenler için Marmaris koyları da tercih edilir. Adalara çıkış yapılarak tarihi kalıntılar arasında yürüyüş yapmak bölgenin tarihi hakkında fikir sahibi olmanız için yararlı olacaktır. Bunun yanında huzuru bulmak açısından Göcek bölgesindeki rotaları takip etmeniz de önemli yararlar sunacaktır. Bunun dışında Yunanistan ve Hırvatistan rotaları da sıklıkla tercih edilen bölgeler arasında bulunuyor.

Mavi Yolculuğa Çıkış Tarihi

Mavi yolculuğa çıkış tarihi de bu özel tura başlamak isteyenler için önemlidir. Türkiye’de mavi yolculuk genel olarak Nisan ayı ile başlayarak Ekim ayının sonuna kadar devam etmektedir. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ise tatil sezonu olduğundan teknelerin en dolu olduğu dönemdir. Sakin ve kalabalıktan uzak tatil geçirmek isteyenler Mayıs ve Eylül aylarını daha çok tercih eder. Bahar ve yaz döneminde doğa eşsiz olsa da sonbahar ayında da güzelliklerle doludur. Özellikle koyların mavi ve kahverengi tonları ile eşsiz uyum göstermesi huzurlu bir tatil geçirmeniz için eşsiz fırsat yaratır.

Mavi Turun İdeal Süresini Hesaplamak

Mavi tura çıkmak için süreyi de göz önünde bulundurmalısınız. Mavi tur tatilleri çoğunlukla bir hafta olacak şekilde planlanmaktadır. Fakat tatilinizin süresi belirlediğiniz rotaya göre değişiklik taşır. Yüksek sezonda 1 haftadan kısa olacak şekilde kiralama yapılmıyorken Nisan, Mayıs ve Ekim aylarındaki talebe bağlı olarak daha kısa süreli tekne kiralama yapmak da mümkündür.

Kiralanacak Tekneye Karar Vermek

Tekne kiralamak için karar verme aşamasında farklı tekne tiplerini göz önünde tutmalısınız. Temel olarak dört tip tekne çeşidi bulunur. Bunlar; yelkenli, gulet, katamaran ve motoryat çeşitleridir. Şayet yelken sporu gibi aktiviteler ile uğraşıyorsanız bu durumda yelkenli tutmanız keyfinizi fazlasıyla arttıracaktır. Bunun yanında sevdikleriniz ile tatil yapmak istiyorsanız geniş ve konforlu tatil olanağı sunan katamaran tutabilirsiniz. Yemek ve temizlik gibi sorunlar ile uğraşmak istemiyorsanız bu durumda da gulet seçebilirsiniz. Eğer hız siz tutkunuysanız bu durumda motoryat tipi tekne kiralamayı değerlendirebilirsiniz. Her tekne çeşidinin kendisine özgü avantajları ile büyük bir keyif yaşarsınız.

Bütçe Belirleme Aşaması

Kiralık tekne ile tatil yapmak için en önemli noktalardan birisi de bütçenizin belirlenmesidir. Tatil için ayırmanız gerekli olan bütçe aynı zamanda ne tür tekne ile yolculuk edeceğinizi, kişi sayınızı, tercih edeceğiniz tarih ve rotayı da belirleyecektir. Lüks olarak imkân sunan teknelerin yanında daha ekonomik yolculuk yapabileceğiniz tekneler de bulunmaktadır.

Tekne kiralamada son bir nokta olarak kaptan seçimi de önem taşıyor. Şayet tekne kullanmak için gerekli lisans belgelerine sahipseniz bu durumda kaptansız tekne kiralama yapabilirsiniz. Tekneyi tamamen siz kontrol edeceğiniz için alacağınız keyif de artacaktır. Ancak lisansınız yoksa kaptanlı tekne kiralamayı seçerek yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Kaptanlı tekne seçiminizde belirlenen güzergah üzerinde yol alabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Araç Muayene İşlemleri Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde araç muayene ve araç muayenesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen