Saç Bakımı

Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Güzel, etkileyici ve sağlıklı saçlar kadın erkek fark etmeksizin herkesin sahip olmak istediği bir durumdur. Çünkü saçların güzelliği kişinin kendini iyi hissetmesine ve iyi görünmesine önemli katkıda bulunur. Ancak bazı durumlarda saçlarda dökülme meydana gelir. Bunun sebebi saçların incelmeye başlayarak aşırı şekilde dökülmeye başlaması ve deride saç azlığına bağlı olarak açık alanlar yani kelleşme durumu ortaya çıkmasıdır.

Saçların mevsim geçişlerinde dökülmesinin nedenlerinden biri de belli büyüme dönemlerinin olmasıdır. Her saç kökten çıktığı andan sonra büyümeye başlar. Fakat birkaç sene sonra bu döngüde bir durma evresi oluşur ve daha sonra dinlenme evresine geçer. Saçlar bu dinlenme evrelerinde büyüme göstermezler.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer
Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer

Saç Dökülmesi Önlenebilir Mi?

Saç dökülmesinin önüne geçilmesi mümkündür. Sağlıklı beslenme ve uygun vitaminlerin takviyesi ile vücutta ihtiyaç duyulan besin ögelerinin alınması saç için önemlidir. Saç derisine enjeksiyon yöntemi ile uygulanmakta olan mineral, vitamin ve saç köklerini besleyen bitkisel içerikli ilaçların kullanımı saçların dökülmesini engellediği bilinir.

Ayrıca saç tiplerine uygun serum ve şampuanlar tercih edilmeli, kuru ve ince telli saçlar için B ve E vitamin içeriği yüksek nemlendirici içeren ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Ancak bu ürünler bazen tek başlarına yeterli olmaz bunun için saç köklerini destekleyen tedavi yöntemleri uygulanır. Saç dökülmesinde uygulanan tedavi yöntemleri;

  • Dermatoloğa muayene için gidilir,
  • Saç tipi belirlenip saç dökülmesine neden olan etkenler ortaya çıkarılır,
  • Vitamin ve mineral enjekte edilir
  • Plazma tedavisi uygulanır
  • Genetik tip saç dökülmeleri için kullanılan ilaçlar kullanılır.

Bunun yanı sıra saç dökülmesini artıran durumlar vardır. Özellikle erkeklerde saç dökülmesinin çok fazla görülmesinin nedeni genetik saç dökülmesidir. Kadınlarda bu durum farklılık gösterir.

Genelde genetik dökülmeden farklı olarak demir eksikliğinin olması, hormon hastalıkları ve sık sık yapılan diyetlerin saç dökülmesine neden olduğu bilinir. Aşırı derecede saç dökülmesinin arttığı durumlarda ilk olarak dermatoloji uzmanına gidilir ve uzmanlar tarafından saç tellerine muayene edilerek sorun olup olmadığı araştırılır.

Mevsimsel saç dökülmesi yaklaşık 2 veya 3 ay kadar sürer. Bu dinlenme evreleri tamamlanınca saç kökünde dökülmeler başlar ve belirli aralıklarla dökülen saç telleri daha sonra mevsim geçişini tamamlar, bu süreç tamamlanınca saçlar büyüme evresine girerek tekrar uzamaya başlar.

 

Bir önceki yazımız olan Kore Erkek Saç Modeli Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde erkek saç modeli, saç ve saç modeli hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen