Elbise Modelleri

Mini Etek Nedir? Mini Etek Çeşitleri Nelerdir?

Mini etek, tüm farklı etek türleri arasında modada ikonik bir konuma sahiptir. Mini etek hakkında en çok sorulan soru “Mini etek için uygun uzunluk nedir?” Sorusudur.

Herkes Mini Etek’in kısa etek olduğunu bilir. Peki, bir etek hangi uzunlukta bir Mini etek olarak nitelendirilir?

Mini etek, uyluğun ortasında bir yerde biter. Uzunluğu 11 cm ila 17 cm arasında değişir. Uygun uzunluk, onu giyen kişinin boyuna bağlı olacağından, uzunluk sabit olmaz. Kısa kadınlar için 17 cm’lik bir mini etek normal bir etek olur. Boy olarak net bir ölçü vermek gerekirse dizlerden 3–4 cm yukarısıdır.

Mini Etek Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

Beşinci yüzyılın başlarında mini eteklerin kadınlar tarafından giyildiği görülüyordu. Ancak modern moda tarihinde uzun bir süre için uzun etekler normdu. Kadınlar ağırbaşlı ve bağımlıydılar. Modanın dikte ettiği şeyi giydiler ve bu da uzun elbiseler, önlükler ve etekler şeylindeydi.

Mini Etek Nedir? Mini Etek Çeşitleri Nelerdir?
Mini Etek Nedir? Mini Etek Çeşitleri Nelerdir?

1960’larda İngiliz moda tasarımcısı Mary Quant ve Fransız moda tasarımcısı André Courrèges mini eteği popüler hale getirdiler.

İngiliz tasarımcı Mary Quant, Paris moda evlerinin kurduğu parkurdan uzaklaşarak kısa etek satmaya başladı.   Aynı sıralarda tasarımcı André Courrèges de Paris Moda haftasında kısa etekleri başarılı bir şekilde ortaya çıkarıyordu.

Mini Etek Nedir? Mini Etek Çeşitleri Nelerdir?
Mini Etek Nedir? Mini Etek Çeşitleri Nelerdir?

Mini etek, dönemin genç kadınlarının bağımsızlığını ve özgürleşmiş ruhunu ön plana çıkardı. Kadınlar mini etekten aldıkları cesaretle birlikte işgücüne katılıyor, kazanç sağlıyor ve bağımsızlıklarını ilan ediyordu. Uzun ve mütevazı etekler, daha seksi mini etekler için geri plana çekildi. Bireycilik ve ifade özgürlüğü ile feminizmin bir hareket olarak büyümesi, mini eteklerin popülaritesini artırdı.

Mini etek eskiden beri çok fazla iniş ve çıkış gördü. Kısa etek giyme tarzı 1960’ların sonlarında daha az popüler olmaya başladı ve 1970’lerde uzun eteklere tekrar geçildi.

Mini Etek Nedir? Mini Etek Çeşitleri Nelerdir?
Mini Etek Nedir? Mini Etek Çeşitleri Nelerdir?

En Sevilen Mini Etek Çeşitleri

Esaret Mini Etek: Vücut boyunca birkaç çapraz askılı esnek kumaştan kısa ve dar bir mini etek; bazılarında fermuarlar, tokalar, halkalar bulunur.

Mikro Mini Etek: Micro mini, uzunluğu 10 cm’in altında olan en kısa mini etektir.

Denim Mini Etek: Denim mini etekler her zaman favoridir. Kot kumaştan yapılmış bir etek veya kısa eteğe dönüştürülmüş bir kot olabilir.

Deri mini etek, pileli mini etek ve a-line mini etek çeşitleri de vardır.

 

Bir önceki yazımız olan Tesettür Giyimde Sezonun En Trend Yazlık Elbise Modelleri başlıklı makalemizde kıyafet, tesettur ve Tesettür Giyimde Sezonun En Trend Yazlık Elbise Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen