cilt bakımıGüzellik

Neden Göz Maskeleri Kullanmalı? Göz Pedlerinin Faydaları

Göz maskeleri, göz üzerinde hızlı bir nemlendirme, aydınlatma veya parlatma etkisi olan göz ürünleridir. Uzun süreli değil, hızlı ve anlık bir etkiye sahip olmaları gerektiği için, günlük olarak göz kremlerinin veya serumların kullanılması gerektiği şekilde kullanılmaları gerekmez. Bununla birlikte, en iyi göz maskesi hem kısa hem de uzun vadeli faydalar sağlayan bir maske olacaktır.

Göz pedleri genellikle kafein veya salatalık özü gibi çabuk tüketilen bileşenleri ve ayrıca butilen glikol, hyaluronik asit veya gliserin gibi derin nemlendiricileri içerir . Retinol , meyan kökü ekstresi, C vitamini ve peptitler, uzun süreli aydınlatıcı ve kırışıklık solması etkileri olan en yaygın etken maddelerdir.

Göz maskeleri, tipik yüz maskeleriniz den tamamen farklıdır, göz bantları ise göz maskelerine biraz benzerdir . En önemli farklar, bileşenlerinin tipik göz alanıyla ilgili endişeleri hedefleyen bileşenlerdir.

Tabaka maskeleri ve göz pedleri arasındaki bir diğer büyük fark, göz yamalarının normal olarak cilde daha sıkı bir şekilde yapışan bir malzemeden yapılmış olmasıdır, böylece biri kolayca dolaşırken ve iş  aktif olurken kullanılabilir olması.

Neden Göz Maskeleri Kullanmalı Göz Pedlerinin Faydaları
Neden Göz Maskeleri Kullanmalı Göz Pedlerinin Faydaları

Göz Maskesi Çeşitleri

Bugünlerde piyasada bulacağınız iki ana göz maskesi kategorisi vardır: krem ​​veya jel şeklinde olan gece göz maskeleri ve göz altılarına takılması gereken tek kullanımlık göz bantları. 15-30 dakika.

Birincisi, ilk kategorinin tipik açık bırakılan göz ürünlerini kategorize etmenin sadece bir yolu olduğunu, aynı şekilde gece yüz maskelerinin sadece yüz nemlendiricilerini yeniden markalaştırmak için bir pazarlama taktiği olduğunu iddia edebilir . Bunun doğru olup olmadığı gerçekten önemli değil, çünkü asıl soru bu ürünlerin işe yarayıp yaramadığı.

Gece için  Göz Maskeleri

Krem Göz Maskeleri

Göz maskeleri çoğu zaman krem ​​şeklindedir ve bunları pazarlamanın ötesindeki tipik göz kremlerinden tam olarak ayıran şeyin ne olduğunu ayırt etmenin zor olduğunu kabul edeceğiz. Ne olursa olsun, bu tür göz maskeleri genellikle shea yağı veya jojoba yağı gibi cilde nemlendirici ve antioksidan bakımından zengin bitkisel yağların yanı sıra gliserin veya hiyalüronik asit gibi nemlendiriciler ve kafein veya arnika gibi antienflamatuarları içerir.

Jel Göz Maskeleri

Jel göz maskeleri aynı zamanda bırakılmış bir ürün olmasına rağmen, genellikle göz jellerinden veya göz serumlarından biraz farklıdırlar. Bileşenleri genellikle, emilmeye yardımcı olmak için göz altı bölgesi üzerinde bir tabaka oluşturan film oluşturucular içerir.

Bunun ötesinde, bu göz maskeleri nemlendiriciler açısından genellikle zengindir ve ayrıca göz iltihabındaki ve iltihap giderici ajanlar veya aydınlatıcı ve yeniden yüzey aktifleştirici aktif maddeler gibi diğer faydalı bileşenleri de içerebilir. Kırışıklıklara eğilimli olanlar için daha iyi bir ışık dokusuna, göz altında oluşabilecek bir tür keratin tıkacına sahipler.

Göz Pedleri

Göz pedleri, göz bölgesi için temel tabaka maskeleridir. Genellikle her göz için bir tane olmak üzere iki küme halinde gelirler ve bir gözyaşı damlası veya yarım ay şeklindedirler. Göz altı bölgesine uygulanmaları amaçlanmıştır.

Pedin kendisi genellikle bir çeşit bitki selülozu ya da genellikle poliakrilik asitten yapılmış katı, jel benzeri bir maddeye değinen “hidrojel” den yapılır. Ped, göz özü veya serumla ıslatılır.

Gözlerin altına uygulandığında, ped tıkayıcı olarak işlev görür ve maksimum miktarda özün veya serumun cilde nüfuz etmesini sağlar. Göz altı pedleri çıkarıldıktan sonra, cilt üzerinde kalan esansın içine masaj yapılabilir, bu yüzden bırakılmış bir jel göz maskesi uygulamasından çok farklı değildir.

Cilt Sorunlarına Dayalı Göz Maskesi Seçimi

Farklı göz maskeleri ve göz bantları farklı göz alto sorunlarını hedef alır ve özel cilt ihtiyaçlarınızı dikkate almalı ve birini seçerken göz önünde bulundurmalısınız.

göz altı maskelerinin ve pedlerinin faydaları 2019
göz altı maskelerinin ve pedlerinin faydaları 2019

Dehidrasyon için Göz Maskeleri

Dehidrasyon, ciltteki su eksikliğini ifade eder ve ciltteki nemin buharlaşmasını önlemek için üretilmiş yağ bulunmadığı gözlerde çok yaygın bir sorundur. Neredeyse herkes göz çevresinde dehidrasyon yaşadığından hemen hemen tüm göz altı maskeleri nemlendirici bileşenler içerir – özellikle hyaluronik asit, gliserin, butilen glikol ve hidrolize proteinler.

Göz altı altındaki şişkinliğe karşı (özellikle salatalık özü) bazı bileşenler dehidrasyonu şiddetlendirebilir, bu nedenle ya bu bileşenlerden bağımsız olan göz altı pedleri veya maskeleri seçmek ya da bu etkilere karşı koymak için çok sayıda nemlendirici içeren ürünler seçmek önemlidir.

Kuruluk için Göz Maskeleri

Herkes göz çevresinde dehidrasyon yaşayabilirken, kuruluk da mümkündür. Kuruluk, göz çevresinde, lapa lapa ve pürüzlü doku ile ciltten elde edilebilen toplam yağ eksikliğini ifade eder. Kuruluk dehidrasyonu arttırır, böylece ikisi el ele gelebilir.

Cildiniz göz çevresine yeterince yağ vermezse ne yaparsınız? Basit! Bazı yağlar içeren kremsi göz maskeleri kullanıyorsunuz. Jojoba yağı, shea yağı, zeytin yağı ve ayçiçeği yağı, kremsi göz maskesi formüllerinde sıkça göreceğiniz bitkisel yağlardan sadece birkaçıdır.

Şişlik için Göz Maskeleri

İnsanların genellikle gözlerinin altına girdiği iki tür şişlik vardır. İlk olarak, ele alınması daha kolay olan, su tutmanın neden olduğu anlık şişlik. Bazen aniden farkedilmeyen bir nedenden ötürü, bu tür şişlikle uyanırız, bununla birlikte genellikle ağlama veya bir gece içtikten sonra olur.

Kafein, bu tür anlık şişkinliği hızla azaltmak için en iyi bileşendir, çünkü harika bir büzücüdür. Uygulamadan hemen sonra cildi sıkılaştırır ve göz altı alanının daha sıkı görünmesini sağlar. Anekdotal olarak, salatalık ekstresi benzer bir etkiye sahip görünüyor.

Sonra doku birikmesi veya yağ birikintilerinin neden olduğu kalıcı göz altı şişliği var – bu bazen yaşlanma ile ortaya çıkıyor. Ne yazık ki, topikal ürünlerin kullanılmasıyla kalıcı şişkinlik artmayacak ve sadece daha istilacı kozmetik prosedürlerle kaldırılabilir. Bazı göz altı maskeleri ince bir etkiye sahip olsa da, uzun sürmez.

Koyu Halkalar İçin Göz Maskeleri

İnsanların gözlerinin altında koyu renkli halkalar oluşmasına neden olabilecek birkaç neden vardır, bunlardan sadece birkaçı göz maskeleri veya göz altı pedleri yardımı ile geliştirilebilir. Öncelikle, en sık kullanılan göz maskesi de dahil olmak üzere herhangi bir topikal ürünün yardımı ile maalesef düzeltilmeyecek olan, göz altı koyu halkaları hakkında en çok şikayet edilenlerden bahsedelim.

İlk olarak, garip soluk ten ile birlikte gelen gözlerin altında mavi veya mor daireler var – bunlar genellikle kansızlık ve demir eksikliği nedeniyle kan dolaşımının olmamasından kaynaklanıyor. Kafein ve K vitamininin kan dolaşımını iyileştirdiği ve bunun tedavisine yardımcı olduğu söyleniyor, ancak kanıtlar henüz somut değil.

Aynı zamanda, daha ince bir cilde sahip olmak, cildin içinden gösterilen damarların görünümü koyu halkalara neden olabilir. Retinolün cildi kalınlaştırabilmesi ve bu tür koyu halkaların görünümünü azaltabilmesi mümkündür, ancak% 100 kanıtlanmış değildir.

Göz maskelerindeki topikal maddelerle işlenmesi daha kolay olan koyu renkli halkalar, hiperpigmentasyondan , yani deride melanin üretiminden kaynaklanır. C vitamini cildi aydınlatmak için en çok araştırılan maddedir, bu yüzden etkili olduğunu biliyoruz. Göz bölgesini tam güçte tahriş edebilir, ancak göz maskelerinde daha nazik fakat yine de etkili olacak şekilde formüle edilir.

Göz çevresindeki pigmentasyonu aydınlatmak için aranan diğer bileşenler arasında meyan kökü ekstresi, niasinamid ve retinol bulunur.

İnce Çizgiler için Göz Maskeleri

Belli bir noktada, neredeyse hepimiz özellikle göz çevresindeki ince çizgiler hakkında düşünmeye başlarız. Aklımızda oluşumlarını önleme olabilir veya onları yok etmeyi düşünüyor olabiliriz.

Antioksidan vitaminlerle veya doğal özlerle doyurulmuş göz maskeleri, cildin yaşlanmaya neden olan dış etkenlerine karşı takviye edilmesine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Göz çevresini nemli tutmak, aynı zamanda dolgun ve güçlü görünmesini sağlayacaktır .Ayrıca gündüz SPF’nin kullanımı hala en önemli yaşlanma karşıtı adımdır .

Öte yandan, ince çizgileri yok etme daha zor bir iştir. Hasar bir kere yapıldığında, bunu tersine çevirmek oldukça zor, ama bu bir geri dönüş olmadığını söylemek değildir.

Yeni başlayanlar için, özellikle hyaluronik asit içeren su çeken nemlendiriciler, çabuk dolgunlaştırma etkisine sahip olabilir. Nemi cilde çekerek, biraz daha kalın ve daha sıkı hale getirirler ve sonuç olarak, gevşek cildin neden olduğu ince çizgileri biraz uzatırlar. Cilt sonuç olarak daha yumuşak ve daha genç görünümlü hale gelir.

Ancak, bu sadece anlık. Uzun vadede, bir göz maskesi için en iyi bileşenler, cildi yeniden canlandırmaya ve kollajen yenilenmesine katkıda bulunanlar olacaktır. Retinol’un bu konuda yardımcı olmakta en etkili olduğu kanıtlanmıştır! Yüz için cilt bakım ürünlerinde retinol yüzdesi genellikle gözler için çok yüksektir, ancak göz maskelerinde daha yumuşak olması için formüle edilmiştir.

C vitamininin kolajen yenilenmesini destekleyebilecek güçlü bir cilt yenilenicisi olduğuna dair birçok kanıt vardır. Peptitlerin de aynı etki için desteklendiğini görmeye başlıyoruz ve somut olarak işe yaramaz oldukları kanıtlanmış olsa da,  araştırma umut verici ve kesinlikle zararlı değil.

Hassasiyet için Göz Maskeleri

Gözlerin altındaki cilt, yüzün diğer bölümlerindeki ciltten çok daha ince olduğundan, birçok insan daha kolay tahriş olduğunu tespit eder. Gözlerinizin altında hassas bir cildiniz varsa, cildinizi nemlendiren ve koruyacak tipik cildi güçlendiren antioksidanlar ve nemlendiricilerle birlikte cildin yatıştırıcı anti-inflamatuarları ile formüle edilmiş bir göz altı maskesi kullanmalısınız.

Göz maskelerinde gördüğümüz tahriş ve kızarıklığı gidermeye yardımcı olan yaygın maddeler, nergis, yeşil çay, arnika ve papatya özleridir. Kafein aynı zamanda bir anti-enflamatuardır, ancak hassas cilde sahip olanlar için her zaman hoş hissetmeyen sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptir.

Yağ bezeleri için Göz Maskeleri
Bazı insanlar milia olarak bilinen gözlerin altında minik beyaz keratin tıkaçları geliştirmeye meyillidir. Topikal cilt bakımı , beyaz noktalara benzeyen ancak daha sert bir dokuya sahip olan bu şişliklerin tedavisinde kesinlikle yardımcı olabilir.

Aslında, göz altı yağ bezeleri ile başa çıkmak için en iyi bileşen, listedeki en iyi göz altı maskelerinin çoğunda gösterdiğiniz retinoldür. Salisilik asit bunlar için başka bir harika bileşendir, ancak göz serumlarında daha yaygındır.

Cildiniz bu keratin tıkaçlarını geliştirmeye yatkınsa, önemli olan, yağlı kremleri ve göz maskelerini önlemektir, çünkü konuyu daha da kötüleştirebilirler. Bununla birlikte, jel göz maskeleri ve göz pedleri mükemmel derecede iyidir.

Göz Maskeleri Nasıl Kullanılır?

Göz maskeleri kullanmak oldukça kolaydır, çünkü bu ürünler çok yönlüdür. Her gece göz altı maskelerini kullanmayı seçebilirsiniz, özellikle retinol veya C vitamini gibi aktif bir bileşenden uzun vadeli sonuçlar arıyorsanız, bunları tipik olarak bir destek olarak sadece birkaç hafta kullanabilirsiniz. rutin olarak veya gözlerinizin yorgun göründüğünü ve hızlı bir şekilde düzeltilmesi gerektiğini düşündüğünüzde, bunları düzenli olarak kullanırsınız.

göz altı maskelerinin faydaları 2019
göz altı maskelerinin faydaları 2019

Geceleyin göz maskeleri, dokularından dolayı akşamları kullanımı en kolay olanıdır, göz bantları günün her saatinde kullanılabilir. Yüz maskeleri zaten güzellik rutininizin bir parçasıysa, göz maskelerinizi aynı anda kullanabilirsiniz!

● Kullandığınız göz maskesi ne olursa olsun, daima temiz bir cilde uygulamalısınız. Tüm göz makyajı, güneş kremi, kir ve kir izlerini  çıkarın.

● Nazik ve titiz  pamuklu bir ped ile makyaj temizleyici veya tipik yüz temizleyicinizi kullanabilirsiniz .

Jel Göz Maskeleri Kullanımı

● Cildinizi temizlemek için doğrudan jel göz maskeleri ve göz pedleri uygulanmalıdır.

● Jeller, parmağınızın ucuyla göz altı altına alınabilir. İsterseniz masaj hareketini de kullanabilirsiniz.

● Jel göz maskeleri film oluşturucu bileşenler içermediğinden, gündüz kremleri, SPF ve makyaj uygulamalarından önce sabahları nemli bir pamuklu ped veya yüz beziyle çıkardığınızdan emin olun .

Göz altı pedlerinin kullanımı

● Göz altı pedlerinin uygulanması biraz zordur, çünkü köpürme olmaması ve yamanın tüm kısımlarının cilde yapışması önemlidir. Bundan emin olmanın en iyi yolu, göz ucunu temiz gözün iç köşesine takarken diğer ucunda gergin tutarken başlamaktır. Göz bandını cildinize göre pürüzsüzleştirmek ve herhangi bir hava kabarcığından kurtulmak için parmağınızı kullanın.

● 15-20 dakika geçtikten ve göz bandı biraz kurumaya başladıktan sonra, çıkarın ve jelin geri kalan kısmını cildinize sürün. Sabah kullandıysanız, göz kremi, nemlendirici veya SPF ürünü ile takip edebilirsiniz.

göz altı pedleri ne işe yarar
göz altı pedleri ne işe yarar

Krem Göz Maskelerini Uygulama

● Krem bazlı gece boyunca kullanılan göz maskeleri doğrudan çıplak cilt üzerinde uygulanabilir, ancak göz serumları veya göz jelleri üzerine de sürülebilir. İçlerindeki tıkayıcı içerikler, serumun cilde iyice nüfuz etmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

● Çok ince bir krem ​​katmanı uygulamak için parmağınızı kullanın. Göz maskesindeki tüm faydalı bileşenlerle cildi yukarı yüklemek için yaklaşık 0.1 ml yeterlidir ve daha fazlası sadece boşa gider.

● Maskeyi gündüz uygularsanız, 15-20 dakika sonra cildinize emilmeyen her şeyi pamuklu bir ped ile çıkarın ve kalan cilt bakımı ve makyaj rutininizi takip edin. Ayrıca Bakınız: Göz altı kırışıklıklarını yok eden yaş maya maskesi

Göz Maskesi İpuçları

● Hızlı bir düzeltmeye ihtiyacınız varsa ve etrafta iyi bir göz ürününüz yoksa, gözyaşı damlası şekillerini nemlendirici veya yatıştırıcı bir tabaka keserek kendi göz pedlerinizi yapabilirsiniz.

● Ayrıca, pamuklu bir yastığı yarıya indirerek ve en sevdiğiniz göz koruyucu cilt özünüzle doyurarak kendi göz yamalarınızı da deneyebilirsiniz.

● Erken yaşlanma belirtileri için sık görülen bir şikayet alanı, yaşlandıkça daha da derinleşecek olan nazolabial kıvrımdır. O bölgeyi tedavi etmek ve oradaki çizgileri geçici olarak yumuşatmak için nazolabial kat boyunca göz altı pedlerinizi ygulamayı deneyebilirsiniz.

● Ekstra yatıştırıcı bir deneyim için göz maskelerinizi buzdolabında tutun. Onları taktığınızda hoş ve havalı olurlar, bu da göz çevresini rahatlatmak ve tazelemek için daha iyi bir iş yapmalarını sağlar.

● Kendinizi DIY ruhuna sokmayı seviyorsan, kendi göz maskeni bir araya getirmeyi bile deneyebilirsin! Göz çevresine nemlendirici ve yatıştırıcı bir destek vermek için,  bir bardak sıcak suya ¼ bir çay kaşığı yeşil çay suyu ve ¼ bir çay kaşığı bal koyun. Balın eridiğinden emin olana kadar birlikte karıştırın.

Karışımı buzdolabına koyun ve soğumasını bekleyin. Karışım soğurken pamuklu bir ped alın ve ikiye bölün.  Pamuklu pedin her iki yarısını gözünüzün altına daha iyi oturacak şekilde hilal şekline getirmeyi deneyebilirsiniz.

Karışım güzel ve soğuk olduğunda, pamuklu ped yarılarını doyurun ve ardından gözünüzün altına yerleştirin. Onları yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra her şeyi silin ve bir nemlendirici veya göz kremi ile bakımı bitirin. Göz çevreniz biraz tazelenmiş ve beslenmiş hissetmelidir!

Bir önceki yazımız olan Vücut Tipine Göre Tek Parça Mayo Nasıl Seçilir başlıklı makalemizde 2019 mayo modelleri, 2019 plaj modası ve bayan hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen