Diyet

Neden Kilo Veremiyorum?

Diyetinizde bazı değişiklikler yaptınız ve iyi bir egzersiz programına başladınız, ancak kilo vermiyorsunuz. Ya da biraz kilo vermeyi başardınız, ama geri alıyorsunuz. Sonra “Neden kilo vermiyorum?” Diye merak ediyorsunuz.

Bunun birkaç nedeni olabilir Kabul etmeniz gereken en önemli şey, öncelikle, sağlıklı olmaya başlama kararını vermiş olmanızdır. Bu, üstesinden gelinmesi gereken ilk büyük engeldir ve eğer egzersiz yapmaya veya diyetinizde değişiklik yapmaya başladıysanız, en büyük engeli ortadan kaldırdınız.

Elbette herkesin kilo vermeye en iyi şekilde yaklaşması için ekstra bilgiye ihtiyacı vardır. Öyleyse neden kilo veremiyorsunuz diye merak ediyorsanız, buna neden olabilecekleri aşağıda belirtelim.

Çok Fazla Çalışmak

Aşırı antrenman yaralanmalara, kas yırtılmalarına ve zorlanmalara neden olabilir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve sizi hastalığa daha yatkın hale getirebilir. Kilo vermeye devam edebilmek için aşırı antrenman sendromundan kaçınmalısınız.

Stres hormonlarınız yükseldiğinde, vücudunuz sahip olduklarını korumak istediği için kilo vermek daha zordur. Bu nedenle, düzenli olarak egzersiz yapın, ancak zindeliğinizi ve kilo kaybınızı iyileştirmek için dinlenmek için kendinize zaman tanıyın.

Yeterince Uyuyamamak

Uykusuzluk çekiyorsanız, vücudunuz bir tür travma olduğunu düşünmeye başlar. Bu aynı zamanda daha yüksek stres hormonu seviyelerine yol açabilir ve zamanla oldukça kötü hale gelebilir. Vücutta çok fazla iltihaplanmaya yol açabilir ve birçok kötü hastalığın merkezi olabilir. Araştırmalar, uyku yoksunluğunun artan gıda alımı nedeniyle kilo alımına yol açabileceğini göstermektedir. Geceleri en az 7–8 saat uyumaya özen gösterin. Bu, iyi bir yavaşlama rutini oluşturmak, buna bağlı kalmak ve her gece aynı saatte başlamak anlamına gelir.

Yeterince Yememek

Bu kafa karıştırıcı görünebilir, sanki daha az yiyorsunuz, kesinlikle kilo vermeniz gerekiyor, değil mi? Bunların hepsi metabolizmaya ve yine stres hormonu sorununa geri dönüyor. Kendinizi “Neden kilo vermiyorum?” diye merak ederken buluyorsanız. Vücut yağınızı yedek bir yakıt kaynağı olarak düşünün. Stres veya travma zamanları çarptığında, parçalanabilir ve vücudunuz tarafından enerji olarak kullanılabilir.

Aldığınız kalori miktarı vücut tipiniz için yeterli olmadığında, vücudunuz kendinizi beslemediğiniz için meydana gelen kuraklık gibi başka bir travma türü olduğunu düşünür. Vücut yağ depolaması, vücudunuzun bir acil durum planı şekli olabilir.

Bir önceki yazımız olan Ekmek Kilo Aldırır Mı? başlıklı makalemizde Ekmek Kilo Aldırır Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen