Faydalı Bilgiler

Obezite Ameliyatı Kaç Kiloda Başlar?

Obezite ameliyatı kaç kiloda başlar sorusunu merak eden bir birey kilosunun bir risk durumu oluşturup oluşturmadığını da öğrenmek ister. İçinde bulunduğu sürecin herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalıp kalmadığını öğrenmek isteyen bireyler böyle bir araştırmaya gerek duyar.

Obezite Cerrahisi İçin Kaç Kilo Gerekir?

Obezite ameliyatı kaç kiloda başlar obezite ile mücadelede uygulanan pek çok cerrahi teknik bulunur. Bunlar içerisinde en çok tercih edilen ve hızlı sonuç alınan tüp mide ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatı olmak isteyen kişilerin Dünya Sağlık örgütünün belirlediği vücut kitle endeksinin 40 kilo üzerinde olmaları gerekir. Bu dereceyi aşan kişilerin ileri derecede obez teşhisi konan bireyler olduğu da bilinmelidir. Vücut kitle endeksi 40’ın altında olan bireyler obez teşhisi koymadan önceki evre olarak adlandırılır. Bu aşırı şişmanlık safhasıdır. Bu safhada kişi çeşitli rahatsızlıklar ve hastalıklar ile obezite belirtilerini hissetmeye başlar fakat tüp mide ameliyatı olabilmesi için yeterli bir kilo düzeyinde değildir.

Tüp mide ameliyatı ile mide küçültme tedavisine başvurmak isteyen kişilerin vücut kitle endeksi 35 olması gerekir. 35’in altında olan bireyler ise farklı yollarla tedavi edilerek istenen başarıyı ulaşılabilir. Kişinin obezite cerrahi müdahalesi yapılabilmesi için sahip olması gereken vücut kitle indeksine kısa bir hesaplama ile kontrol edebilmesi mümkündür. Dünya sağlık örgütünün ortaya koyduğu beden kitle endeksi kişinin kilosu ve boyunun orantısı ile elde edilebilir.

Şu anda sahip olunan boy uzunluğu kendisi ile çarpılır. Çarpım sonucunda elde edilen rakam şu an içinde bulunan kiloya bölünür ve sonuçta ortaya çıkan sayı kişinin obezite riski olup olmadığını ortaya koyar. Bu da böyle bir ameliyatı uygun olup olmadığını gösterir.

  • Eğer kişi; 18.5 kilonun altında bulunuluyorsa “zayıf” kategorisindedir.
  • 18 ile 24 kilonun arasında yaşayan “normal kilolu”
  • 25 ile 29 arasında “fazla kilolu”
  • 30 ile 39 arasında ise “obez” olarak nitelendirilir.
  • 40’ın üzerinde olanlar ise ileri derecede obez tanısı konur. 40’ın üzerinde olan kişiler cerrahi müdahaleye uygun olan kişilerdir.

Obezite Ameliyatı ile Kaç Kilo Verilir?

Obezite ameliyatı kaç kiloda başlar sorusuna açıklık getirildikten sonra uygulanan ameliyat sonrasında ne kadar sürede kaç kilo verilir konusu merak edilmektedir. Obezite hastalığı ile mücadele eden kişilerin tüp mide ameliyatı sonrasında yaklaşık 1 ay dolduğunda en az 10 en fazla ise 23 kilo vermesi beklenir. Bu yapılan tüp mide ameliyatları sonunda elde edilen genel bir veridir.

Eğer bu rakamların altında kalınıyor ve süreç uzuyorsa, ikinci evrede tekrar farklı teknikler denenerek süreç başlatılır. Tüp mide ameliyatı süreçten daha hızlı verim elde edilmesini sağladığı için üçüncü aya gelindiğinde ortalama 35 kilonun kişinin vücudundan gitmiş olması beklenir. Bu sürecin daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi de kişinin elindedir. Uyguladığı düzenli beslenme rutini ile beraber daha iyi verim elde edilebilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Avrupa'da ve Dünyada Obezite Rakamları başlıklı makalemizde obezite avrupa ve obezite rakamları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen