Faydalı Bilgiler

Obezite Cerrahisine Neden Başvurulur?

Obezite cerrahisine neden başvurulur obezite riski bulunan kişilerin merak ettiği bir konudur. Bu tarz bir tehlike ile karşılaşan kişi riski durumunda aklına gelebilecek olan çeşitli cerrahi metotlar bulunabilir. Öncesinde merak edilen kişi bu tarz yöntemlere başvurmadan farklı ne gibi etkinliklerde bulunabilir, şu yolla doğal yolla zayıflayabilir sorusunun yanıtını aramak gerekir. Obezite ile doğal yollarla başa çıkamayan bireye cerrahi metotlar daha sağlıklı ve verimli bir hayat sürebilmesi için uygulanmaktadır.

Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisine neden başvurulur sorusuna yönelik olarak böyle bir riski ile karşı karşıya kalan kişinin bakış açısı ve uzman hekimlerin bakış açısı farklı olabilmektedir. Günümüzde oldukça sık görülen ve ileriye dönük olarak kişinin kronik rahatsızlıkların oluşmasına da tetikleyen bu hastalık uzman hekimler tarafından gerekli görüldüğü takdirde cerrahi müdahale yapılması gereken bir durumdur. Bireysel olarak düşünüldüğünde kişinin tüm hayatını etkileyen ağrı ve sızılarla geçirmek zorunda kalması bazen ileri boyutlarda yürüyememeye başlaması, son safhada ölümcül olabilen felç geçirme riski değerinin bulunması da böyle bir tedavi metoduna başvurma sebebi olabilmektedir.

Bunun dışında dışarıdan bakıldığında estetik olarak da farklı bir görünüm elde etmek isteyen kişilerin, psikolojik sorunu olan bireylerin de başvurdukları bir yöntemdir. Burada hangi durumlarda cerrahi yöntemlere başvurmalı ya da kimler böyle bir yöntemi kullanabilir konusu hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olmak gerekir. Dünya Sağlık örgütünün belirlemiş olduğu vücut kitle endeksi sonucunda yapılan obezite ameliyatları özellikle kronik bir rahatsızlığı bulunan, yüksek şeker ve tansiyon hastaları önü alınamaz hastalıkların oluşmaya devam etmesi sonucunda durum daha ciddi bir hala alacağı için olması gerekir. Böyle bir durumda cerrahi bir tedavi yoluna başvurulmalıdır.

Obezite Cerrahisine Neden İhtiyaç Duyulur?

Obezite cerrahisine neden başvurulur dünya üzerindeki genel nüfusu oranı andığında 10 yıl öncesindeki obezite rakamları ile bugünün obezite rakamları arasında % 70’e varan bir çoğalma söz konusudur. Bu artış ile beraber insan yaşamını tehlike altına alan ve tehdit eden bir hastalık haline gelmiştir. Obezite ile mücadele noktasında kurulan pek çok kuruluşun asıl hedefi kişilere daha sağlıklı bir yaşam sunabilmektir.

Aşırı yağlanmanın getirdiği aşırı kilolar ile beraber önü alınamaz bir hal alan obezite belirtileri fark edildiği andan itibaren farklı tedavi yollarına başvurulur. Bireysel olarak yapılan çeşitli diyet, beslenme farklılıkları ve spora dönük bir yaşamın etki etmemesi neticesinde uzman hekimler ile beraber cerrahi müdahalelere başvurulur. Sağlık sorunlarının daha ileri bir boyuta ulaşması ve kişinin hayatı söz konusu olduğu durumlarda obezite cerrahisi kişiye uygun farklı teknikler sunmaktadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Hakkında Soru ve Cevaplar başlıklı makalemizde obez, obezite ve obezite soruları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen