Faydalı Bilgiler

Obezite Hakkında Soru ve Cevaplar

Obezite hakkında soru ve cevaplar daha kaliteli bir yaşama adım atabilmek için dikkat edilmesi gereken konuları içermektedir. Burada bir kişi obezite olduğunu nasıl anlar ve buna yönelik olarak neler yapılabilir, tedavi yolları nelerdir, bu tedavi yolları kişiyi olumsuz olarak etkiler mi? gibi sorularına yanıt alınabilir.

Obezite Neden Görülür?

Obezitenin oluşum sebepleri yaşanan hayat standardı ile ilgilidir. Bu sebeple herkeste farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Özellikle beslenme alışkanlıkları obezitenin baş düşmanıdır. Öğün atlayarak yapılan düzensiz beslenme ve yanlış beslenme alışkanlıkları obezitenin görülmesine sebep olan ilk etmendir. Kişinin gündelik hayatında konforu ön planda tutması her şeye kolay bir şekilde erişebilmesi zaman sonra fiziksel aktivitelerin de azalmalar meydana getirir. Bu da hareketsizlikten kaynaklı olarak obezite riskini arttıran bir faktördür.

Kişinin psikolojik durumu ve yaşadığı hayat içerisindeki aşırı stresten kaynaklı olarak yeme alışkanlıklarında zaman sonra bozulmalar yaşanması da obeziteyi tetikleyen faktörlerdendir. Sosyo kültürel durum ve kişinin içinde bulunduğu maddi gelir faydalı besin kaynaklarına kolay ulaşımı zorlaştırır. Bu da bilinçsiz beslenme alışkanlıklarını beraberinde getirmektedir. Bazen obezite genetik bir rahatsızlık olabilmektedir.

Obezite Tedavi Yolları Nelerdir?

Obezite ile mücadele tüm dünyanın sorunları arasındadır. Buna yönelik olarak ne yapılabilir sorusuna çeşitli tedavi yollarının var olduğunu söylenebilir. Obezite ile mücadele noktasında kişinin yaşadığı çeşitli hastalıklar gün yüzüne çıkmış olabilir. Bu hastalıkların giderilmesi adına doktor muayenesinde geçerek öncelikle ne gibi sorunlar olduğuna ve buna yönelik ne yapılacağına dair bir planlama yapılır. Ardından kişinin risk grubunda olup olmadığı tespit edilir. Yapılan ölçüm ve tetkikler doğrultusunda kanda bulunan ve obezite riskini arttıran olumsuzlukların giderilmesi için ne yapılması gerektiği yönünde bir yaklaşım tarzı benimsenir.

Obeziteye Cerrahi Müdahele

Eğer gerekiyorsa ve kişinin bünyesi uygunsa mide ameliyatı olabilmektedir. Cerrahi olarak gerçekleştirilecek olan bu yönteme başvurmadan önce doğal yollarla bu süreç nasıl atlatılabilir konusu üzerine düşünülmesi gerekir. Obezite ile tedavide cerrahi olarak tüp mide ameliyatı ve bunun yanı sıra mide baypası uygulanan tedavi metotlarındandır

Obezite Tedavisi Sonrasında Yaşananlar

Obezite hakkında soru ve cevaplar doğrultusunda daha sağlıklı bir yaşam nasıl elde edilebilir sorusunun cevabı alınmaktadır. Burada önemli olan yapılan tüm tetkikler sonrasında kişiye obezite tanısı konduktan sonra neler yapılabileceğidir. Eğer herhangi bir müdahale sonuçsuz kalmışsa ameliyat yoluna gidilebilir. Yapılan ameliyatın ardından kişinin dikkat etmesi gereken noktalar da bulunur. Bu ilerleyen süreçte tekrar kilo sorunu ile karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken hayati değerlerdir. Eğer kişi tüp mide ameliyatı olmuşsa burada midesini özellikle yüzde seksen kadar bölümü kişiden alınmaktadır. Midesi küçülen kişi daha az yemek yiyerek doyduğunu hissedecektir.

Obezitenin Yol Açtığı Hastalıklar

Obezite hakkında soru ve cevaplar doğrultusunda yaşanabilecek hastalıkların neler olduğu da bilinerek buna yönelik önlemler alınabilir. Obezite riski ile karşı karşıya bulunan tüm bireylerde muhakkak ki bir kronik rahatsızlık göze çarpar. Özellikle tansiyon ve şeker hastalığı obezite tanısı konmuş kişilerde görülebilmektedir en çok görülen ise diyabet hastalığıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Ameliyatı Kaç Kiloda Başlar? başlıklı makalemizde obezite ameliyatı ve obezite ameliyatı olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen