moda

Origami Moda Ne Demek?

Origami, bin yılı aşkın bir tarihe sahip sanat kültürüdür. Heykelsi tasarımlar yaratmak için her türlü malzemeyi katlama sanatıdır.

Bu sanatın nihai amacı, katlama ve heykel teknikleriyle üç boyutlu heykel formları yaratmaktır. İnsanlar origami modasını duyduklarında giysinin herhangi bir kesim veya dikiş olmadan katlanarak yapıldığını düşünebilirler. Origami modası, kapitone ve plise gibi origami fikirlerinden esinlenen modayı da ifade eder.

Origami Moda Ne Demek?
Origami Moda Ne Demek?

Çağdaş moda tasarımcıları her zaman origami fikirlerinden ve heykelsi biçimlerinden ilham almışlardır; Origami sanatının moda tasarımında çok fütürist ilginç fikirleri keşfetmek için değerli bir fırsat olduğunun farkındalar. Origami sanatı, 3D Geometrik Elbiseleri uygulamak için ana fikirdir. Dolayısıyla bu makale, origami sanatının giysi tasarımlarına üç boyutlu heykelsi formlar olarak dahil edilmesinden nasıl yararlanabileceğimize dair açıklamalarda bulunmuştur.

Origami Moda Ne Demek?
Origami Moda Ne Demek?

Origami Moda Tasarımı

Moda tasarımı alanında origami teknikleri sanatının rolünü harekete geçirmeyi ve bu yaratıcı sanatta moda alanında kullanılan en önemli teknik özellikleri, kare, üçgen, altıgen, yarım daire ve dalgalar gibi farklı şekilleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Çok karmaşık tasarımlar oluşturmak için farklı kesme ve katlama teknikleri olabilir. Bunun için origami modasına başlamadan önce kelime anlamına bakmak doğru olur. Japonca’da “Ori” katlamak, “gami” ise kağıt demektir. Birleştirildiğinde ise kağıt katlama sanatı ortaya çıkar.

Modacılar ise bu kağıt sanatını elbiselere, çantalar ve eteklere kadar uyarlamışlar ve bu sayede önemli bir moda akımı oluşturmuşlardır.

Bir önceki yazımız olan Hangi Kıyafetler Genç Gösterir? başlıklı makalemizde genç, Hangi Kıyafetler Genç Gösterir? ve kıyafet hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen