Faydalı Bilgiler

Parfümün Kalıcılığı Nasıl Artırılır?

Parfümün Kalıcılığı

Parfüm alırken en dikkat edilen konu kokusunun yanında ne kadar süre boyunca dayanacağıdır. Çünkü piyasada birçok parfüm kalıcı etkisinin olmamasından dolayı ilgi çekmez. Bir parfümün kalıcılığını belirleyecek olan birden fazla faktör vardır. Aşağıda bahsedeceğimiz hususları dikkate aldığınızda daha uzun süre üzerinizde kalan bir parfüm kokusuna sahip olabilirsiniz.

Duş Sonrasında Parfüm Sıkmak

Bir parfümün kalıcılık etkisini belirleyecek olan şey sizin teninizdir. Eğer teninizde gözeneklerinizin açık olmasını sağlarsanız parfümün kalıcı etkisinin çok daha uzun süre olacağınızı görebilirsiniz. Peki, gözeneklerin en açık olduğu zamanlar nedir? Sorusunu merak ediyorsanız hemen söyleyelim banyodan yeni çıktığınız zamandır. Bunun için duş alıp çıktıktan sonra parfüm sıkarsanız kalıcı etkisinin daha uzun süre olduğunu görürsünüz.

Nemlendirici Kullanmak

Duşun dışında parfümün kalıcılığına etki eden durumlardan birisi de nemlendirici ürünlerdir. Parfüm sıktıktan sonra tutunması gereken dokunun hazır olması gerekir. Nemlendirici bunu yapar ve parfümün hemen buharlanarak yok olmasını engeller. Bu sayede nemlendiriciler parfümün kalıcılığını artırmış olur.

Parfümün Kalıcılığı Nasıl Artırılır?
Parfümün Kalıcılığı Nasıl Artırılır?

Yağ ve Tuz Oranları

Teninizdeki yağ ve tuz oranları parfümün kalıcılığına etki eden durumdur. Terlediğinizde sıkacağınız parfüm kalıcı olmayacağı gibi değişime de uğrayacaktır. Bu nedenle parfüm sıkarken genelde en büyük yanlışlardan biri terlenildiğinde parfüm sıkılmasıdır. Kilolu kişilerde de yağ oranı fazla olacağından dolayı parfümün kalıcılık süresi daha kısa olacaktır.

Ph Değerleri

İnsan vücudunda bir parfüm kokusunun kalıcı olabilmesi için pH değeri oldukça önemlidir. Sağlıklı bir insanda bu değer 6,8 ile 7,4 arasındadır. Bu değerlerin altında pH oranına sahip olanlarda parfüm kokusu daha az kalıcı olacaktır.

Parfümün Kalıcılığı Nasıl Artırılır?
Parfümün Kalıcılığı Nasıl Artırılır?

Yağlı ve Kuru Ten

Cildiniz yağlı ve kuru ise parfümün kalıcılık değerleri de düşük olacaktır. yağlı bir cildiniz varsa bu durumda baharatlı kokular bu sürenin daha uzun olmasına neden olabilir.

Vücut Sıcaklığı

Vücudunuzun sıcaklığı parfümün kokusuna doğrudan etki eden bir durumdur. Sıcak bir teniniz varsa kokunun yayılma süresini daha hızlı yapar.

Not: Parfüm satın aldıktan sonra kalıcılığını artırmak ve kullanım ömrünü uzatmak için buzdolabında saklayabilirsiniz. Sıcak, ışık ve nem parfümün kullanım süresini kısaltacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kepek Sorunu Nasıl Çözülür? başlıklı makalemizde Kepek Sorunu Nasıl Çözülür? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen