cilt bakımı

Pedikürden Ne Beklenir?

Pedikür,  ayaklarınız için ölü deriyi temizleyen, sert cildi yumuşatan ve ayak tırnaklarınızı şekillendiren tedavi eden bir uygulamadır. İyi bir ayak tedavisi ayak sağlığı için oldukça önemlidir, ancak pedikür teknikleri cila türünden masaja kadar değişebilir, bu nedenle sizin için doğru pedikürü bulmak önemlidir.

Pedikür ne işe yarar?

Pedikür, ayaklarınıza bakmanızı sağlamanın harika bir yoludur! Nasır ve çatlak tabanlar gibi ayak problemlerinden muzdaripseniz, normal bir pedikür pedikürü destekleyebilir. Bu, daha fazla tedaviye ihtiyaç duymanızı engelleyebilir. Bakımlı ayaklarda daha rahat yürürsünüz.

Pedikür ayrıca diğer tedavilerle birleştirildiğinde sizi rahatlatabilir. Pedikürcünüz ayağınıza birkaç yumuşatıcı ve yatıştırıcı krem ​​uyguladığında, havada yürüdüğünüzü hissedebilirsiniz!

Bir pedikürden ne beklenir?

Geleneksel bir pedikür, terapötik ayak banyosu veya spa ile başlar. Ayaklarınız için bir mini jakuzi gibi cildi yumuşatmak için ılık, kokulu suya batırılır ve temizlenir.

Eksfoliye edici bir ovma, ölü deriyi tuzlar veya minerallerle soyar.

Cildinizi tazelemek ve yumuşatmak için kremler ve aromaterapi yağları ayaklarınıza masaj yapılır. Pek çok pedikürist ayrıca alt bacaklarınıza masaj yapar ve sizi rahatlatmak için akupunktur veya refleksoloji tabanlı ayak masajı da uygular. Bazı pedikürler sıcak taş kullanımını içerir. Bazıları ise çamur, sargı hatta yosun kullanır. Pedikür bitiminde yüksek kaliteli tırnak cilası uygulanır.

İyi bir pedikür, ayaklarınızın harika görünmesinin yanı sıra harika hissetmesine de neden olur. Ayak parmaklarınızı göstermeli ve gelecekte ayaklarınıza ne kadar iyi bakacağınıza dair kendinize vaatler vermelisiniz!

Bir pedikür, ilgili tekniklere bağlı olarak uygulandığında 30 ila 90 dakika sürer. Daha sonra tekrar ayağa kalkmak için biraz beklemeniz gerekir.

Farklı pedikür türleri

Pedikür spa ve pedikür uzmanına göre değişir, ancak bir spa merkezindeki uygulamanın şekline  göre  sizin için mükemmel olanı bulabilirsiniz.

Fransız pedikürü: Uzun ömürlü tırnak cilası kullanan, ucu beyazlatan ve ayak tırnaklarınızı daraltan klasik yöntemdir.

Yoğun parafin mumu pedikür: ılık balmumu tırnaklarınıza, ayaklarınıza ve bacaklarınızın alt kısmına sürülerek nemlendirilir ve yumuşatılır.

Jel veya Shellac pedikür: Uzun ömürlü parlak bir görünüm için berrak veya renkli jel tırnaklarınıza UV ışığı ile yapıştırılır.

Lüks pedikür: Bu yöntem masaj gibi, yumuşamış parafin mumu ve ısıtmalı havlu veya yumuşatıcı ve tırnaklarını nemlendirici yanı sıra ayaklarınızı rahatlatır.

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımının Faydaları başlıklı makalemizde Cilt Bakımının Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen