Saç Bakımı

Saç Boyası Alerjisi Nasıl Geçer?

Bayanlarda saç boyası boyadan sonra ortaya çıkan ve rahatsızlık verici alerjik durumlara neden olabilir. Genelde bilinmeyen markaları kullanmak ve cildinizin hassaslığından dolayı saç boyası alerjisi sorunu ortaya çıkabilir. Genelde bayanların bakımlı görünmek ya da saç rengini değiştirmek için yaptığı boya uygulaması yapıldıktan sonra alerjinin ortaya çıkması ile anlaşılır.

Her saç boyasının alerji yaptığını söylemek doğru olmaz. Genelde evde yapılan boyalardan yeterli sonuç alınamadığında kuaförün yardımı ile saçlarınızı boyatmak daha olumlu sonuçlar verebilir. Cildin hassasiyetine göre farklılık gösteren saç boyası alerjisi nasıl geçer? Nasıl anlaşılır bu detayları şöyle açıklanabilir;

Saç Boyasına Neden İhtiyaç Duyulur?

Kadınlar bakımlarına en çok saçlarına özen gösterdiklerinden kullandıkları ürünleri de iyi seçmek durumundadır. Saçlarına iyi gelen ürünleri seçerek saçlarının gür ve parlak görünmesini isteyebilirler. Bu bakımın yanında renk değişimi de istedikleri imaj değiştirmek için kullandıkları yöntemlerdir. Saç boyaları renk değiştirmek için çeşitli boyaları kullanarak renklerini değiştirseler de kullanılan kimyasalların saçlara bazen zararı olabilir hatta cildinizde de bazı sorunlara neden olabilirler.

Özellikle saç boyalarının ilk defa denemek isteyenler için bazı detaylara dikkat etmeleri tavsiye edilir. Boya aldığınızda ilk olarak cildinizin bir tarafına biraz deneyerek kızarıklık ya da kaşıntı yapıp yapmadığı test edilmelidir. Aksi şey olduğunda boyayı kesinlikle denememeniz tavsiye edilir. Peki, Boya alerjisi nasıl ortaya çıkar ve saç boyası alerjisi nasıl geçer?

Saç Boyası Alerjisi Nasıl Ortaya Çıkar?

Saç boyası alerjisi genelde kadınların yaşadığı sorunlardan biridir. Boya yapıldığı zaman ortaya çıkan durum hemen ortaya çıktığı gibi bazen 1-2 gün içinde de şikayetlerle ortaya çıkmaktadır. Boya alerjisi olduğu bazı belirtilerin ortaya çıkması sonucu anlaşılabilir.

Belirtilen ise şu şekildedir;

  • Gözlerde kızarıklık
  • Saç derisinde kızarıklık ve kaşıntı
  • Saç derisinde ortaya çıkan küçük su dolu kabarcıkların ortaya çıkması
  • Lenf bezlerinin şişmesi

Bu sorunlar bazen kuaförün saçınızda boyayı fazla bekletmesi nedeni le çıkabileceği gibi cildiniz de hassas olmasından kaynaklanabilir. Genelde yüzde kızarma, kulak arkasında kaşıntı kızarıklık durumları ortaya çıkar. Sonuçta tahriş olan cilt deri zarar görür ve yüzünüzde de şişme ortaya çıkabilir.

Genelde kuaför seçimine dikkat ederek saçları boyatacağınız kuaförün tecrübesi oldukça önemlidir. Saçlarınızda boyadan sonra cildinizde bir reaksiyonla karşılaştığınız durumda saçlarınızın mutlaka boyasını durulamanız tavsiye edilmektedir. Bu tür sorunlara neden olmayacağınız bitkisel boyalardan faydalanmanız alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına engel olabilir.

Saç Boyası Alerjisini Önlemenin Yolları

Saçınıza kullandığınız boya kaşıntı ve kızarıklığa neden olduysa ilk olarak durulayıp saçınızdan boyayı akıtmanız gerekir. Markanızı değiştirip cildinize uygun olan boyalardan faydalanmanız gerekir. Boya uyguladığınızda saç diplerine boyayı çok fazla sürmeden boyayı kullanmanız önerilir. Beyazları kapatmak için doğal boyaları kullanmalısınız.

Cildiniz hassas ise saçı boyarken boya yerine kına ile boyamanız alerjik sorunları önlemek için yapacağınız önlemdir. Ciddi sorunlara neden olan saç boyası cildinize reaksiyona neden olduğunda mutlaka hastane de yama testlerinden yararlanıp vücudunuza alerji yapan maddeyi tespit etmede faydalı olabilir. Zararı olan maddeyi bildiğiniz için alacağınız boyanın içeriğine bakarak size alerji yapıp yapmayacağını anlayabilirsiniz.

Saç Boyası Alerjisi İçin Ne Yapılır?

Cildinizde boyanın alerjik etkileri ile karşılaştığınızda hemen saçınızı yıkayın. Vücudunuza başka bölgelerinize yayılan boya alerjisi için mutlaka bir dermatoloğa gidip cilt hastalıkları uzmanından yardım almalısınız. Doktorunuz cildiniz için rahatlatıcı ilaçlar vererek alerjik durumun etkilerinin azalmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Durulanmayan Saç Kremi Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde Durulanmayan Saç Kremi, Durulanmayan Saç Kremi Nasıl Kullanılır? ve saç kremi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen