Saç Bakımı

Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Saç diplerinde meydana gelen kaşıntıların insanı ne kadar rahatsız ettiğini herkes az çok tahmin edecektir. Sürekli başını kaşıma isteği ve çevrendekilere mahcup olma sanıyorum ki hiç kimsenin isteyebileceği bir durum değildir.

Sürekli olarak saçların kaşınması, saç derisinde bir şeylerin ters gittiğinin göstergesidir. Normalden daha fazla ve daha şiddetli bir kaşında ise mutlaka araştırılması gereken ve ihtiyaç halinde bakım ürünü kullanılmasını gerektiren bir durumdur. Bu nedenle saç diplerinizde yoğun bir kaşıntı söz konusuysa önceliğiniz bir dermatologa görünmek olmalıdır.

Saç deriniz bu kadar çok kaşınıyorsa bu durumun neden kaynaklanabileceğini hiç merak ettiniz mi?

Saç Diplerinde Kaşınma Neden Olur?

Saç diplerinin kaşınmasının birden fazla nedeni olabilir. yeterli temizliğin sağlanmaması, saç derisine karşı olan bir ürünün kullanması, saçların çok fazla ve sıkı toplanması, egzama ve kepek gibi durumlar saçların dibinin karışmasına neden olur.

Cilt bakımında olduğu gibi saç derisinin bakımında da mutlaka deriye uygun olan bakım ürünlerinin kullanılması gerekiyor. Aşırı yağlı olan saç derisi kuru saç derisi ya da hassas saç derisi için satılan bakım ürünlerinin tamamı birbirinden farklıdır. Bu nedenle önceliğiniz yanlış ürün seçimini ortadan kaldırmak olmalıdır.

Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer?
Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Saç Derisine Uygun Şampuan Kullan

Hassas ve kaşıntılı saç derinizde kepeği azaltmak için mutlaka uygun şampuan kullanmanız gerekiyor. Kepeği kontrol edebilmek için mikro soyucu etkisi olan şampuanlar iyi gelebilir. Bu tip şampuanlar kaşınmayı azaltır ve saç derisindeki hassasiyeti kontrol altına alır.

Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer?
Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer?

 Saçlarını Çok Sıkı Toplama

Saçlarınızı sıkı bir şekilde bağladığınızda bir süre sonra sizde alışkanlık haline gelecek ancak saç diplerinizde ciddi bir kaşınmaya neden olabilecektir. Sıkı bir şekilde saçların bağlanması saçın dibinin nefes almasını önler ve bu da saçın kurumasına ve kepeklenmesine neden olur. Eğer saçlarınızı toplamanız gerekiyorsa sıkı toplamak yerine daha gevşek modelleri seçmeli ve her fırsatta saçlarınızı açmalısınız.

Saçlarını Sıcak Suyla Yıkama

Saçın sıcak suyla yıkandığında temizleneceği düşünülür, ancak sıcak su saçlara fayda değil zarar verecektir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Saç Derisi Nasıl Görünür? başlıklı makalemizde Sağlıklı Saç Derisi Nasıl Görünür? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen