Saç Bakımı

Saçlarım Neden Bu Kadar Yağlı?

Sağlıklı saç, saç derinizi nemlendirmenin ve saçınızı korumanın bir yolu olarak belirli miktarda sebum yani yağ üretir. Ürettiğiniz sebum miktarı saç tipinize, hijyen alışkanlıklarınıza ve diğer yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak değişir.

Bazen bu doğal yağ saçınızda, özellikle de kökte birikebilir, bu da saçınızın kirli ve yağlı görünmesine neden olur.

Saçınızın olması gerekenden daha yağlı olduğunu düşünüyorsanız, makalemizi okumaya devam edin. Makalemiz içerisinde, yağlı saçların nedenlerini, yağ üretimini kontrol edebilen ürünler hakkında bilgiler yer almaktadır.

Saçların Yağlanmasının Nedenleri

Saçınızdaki yağ, saç derinizin hassasiyeti için vücudunuzun savunma sisteminin bir parçasıdır. Bu yağ ter ve kirle karışarak kafa derinizi ve üstünü kaplar. Bu normaldir.

Saç derinizi sık sık ve şampuanla yıkayarak yağı temizler ve saçınıza taze bir başlangıç ​​sağlar.

Bazı saç tipleri yağ birikmesine yatkındır. Yağ, 24 saatten daha kısa bir sürede gözle görülür bir seviyeye yükselebilir. Bazen yoğun egzersiz, saç ürünlerinin aşırı kullanımı ve hatta aşırı nem yağlı bir saç gününü tetikleyebilir.

Saçlarım Neden Bu Kadar Yağlı?
Saçlarım Neden Bu Kadar Yağlı?

Saçları Aşırı yıkama

Yağlı saçların bir nedeni aşırı yıkamadır.  Saçınızı şampuanla her yıkadığınızda, saç derisine daha fazla sebum üretmesi için sinyal gönderir. Saçınızı çok sık yıkıyorsanız, saç deriniz yağ üretiminde aşırı hızda olması gerektiği mesajını alır. Bu, saç derinizde yağlı bir görünüme neden olabilir.

Saçlarım Neden Bu Kadar Yağlı?
Saçlarım Neden Bu Kadar Yağlı?

Yağlı Saç Tipi

Düz saç özellikle yağ toplamaya eğilimlidir. Bunun nedeni, saç telinin herhangi bir dokusu veya dalgası olmamasıdır, bu nedenle yağ, saç telinden aşağı doğru kayar ve başınızın her tarafında toplanır. Saçlar aşağıya doğru sarktığında saçınızdaki yağı daha görünür kılar.

Sebum bir tür yağdır, yani basitçe suyla yıkamak onu parçalamaz. Saçınızı sadece suyla durulamak veya şampuan kullanmamak yağın birikmesine neden olur. Saçınız kururken yağı tespit etmek kolay olmasa da, birkaç saat kadar sonra hızla tekrar yağlı görünür. Bunun nedeni, çoğu şampuanda bulunan belirli bileşenlerin saçınızda biriken yağı parçalayabilmesidir.

Saçlarım Neden Bu Kadar Yağlı?
Saçlarım Neden Bu Kadar Yağlı?

Yağlı Saçlar İçin Şampuanlar

Yağlı saçlar için kullanılması önerilen şampuan tipi yağlı olmayanlardır. Saç kremi kullanmak saçları daha da yağlandıracağından dolayı dikkatli olmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Evde Saç Boyama Tekniği başlıklı makalemizde Evde Saç Boyama Tekniği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen