GüzellikSaç Bakımı

Saçlarımı ne sıklıkta yıkamalıyım?

Saçlarımı ne sıklıkta yıkamalıyım?

Her 2-3 günde bir saçımı yıkıyorum ama saçlarını her gün yapan bazı arkadaşlarım var ve bunu bir hafta veya daha fazla süre de yapan başkaları da var. “ Saçlarımı ne kadar sıklıkta yıkamalıyım?” Diye bir çok soru alıyoruz. Cevap, herkes için aynı değil. saç tipiniz ve dokularınız, yaşam tarzınız ve hatta yaşadığınız  yerler, saçlarınızı ne kadar sıklıkla yıkamanız gerektiğini etkiler.

Bireysel ihtiyaçlar

Eğer bir şehirde çalışıyorsanız, saçınızı daha fazla yıkamanız gerektiğini hissedebilirsiniz, ama bu gerçekten bireye bağlıdır.  İnce, düz saçların her gün veya her iki günde bir yıkanması gerekebilir, oysa kaba veya kıvırcık saçlar daha az, haftada bir ya da daha fazla yıkanırsa daha iyi görünebilir. Gerçekten iki şeye bağlıdır: saçın ne kadar iyi ve saç derisinin ne kadar iyi olduğu.

saçlarımı ne sıklıkta yıkamalıyım
saçlarımı ne sıklıkta yıkamalıyım

Saçı Sık Yıkamanın Artıları ve Eksileri

Açıkça temizliğin yanı sıra, ince saçların yıkamadan fayda sağladığını söyleyebiliriz çünkü saça  hacim ekliyor. Öte yandan, kıvırcık veya daha kaba saç tipleri çok sık yıkanırsa kabarık ve asi olur.

Saçları her gün yıkamak, saçın doğal yağlarını soymaya başlayabilir. Neredeyse bir kısır döngüdür, yıkarsınız, yağları soyarsınız, yıkamazsınız yağlar aşırı yüklenmeye başlar, böylece tekrar yıkarsınız .

Renk Bakımı

Saçınızın açılmasının veya renklendirilmesinin ne kadar sıklıkla yıkanması gerektiğini düşünebilirsiniz. Saçları sık yıkamak saçları kurutur, değil mi? Saçınızın iyi durumda tutulduğu sürece bir şeyi değiştirmemesi gerektiğini söylüyor. Bu durumda saçta boyalı saçlar için uygun hafif bir şampuan ve bakım ürünü kullanmak  çok önemli . Saç açıldıktan sonra bakımı iyi yapılmazsa kuru kaba ve kabarık hale gelebilir. Saç nem maskeleri  ve Tonik  saçın gücünü yeniden inşa eder.

Ama her gün saçımı yıkamalıyım!

Her gün saçları yıkamak iyi olur, ancak tavsiyem şampuan seçiminiz konusunda çok dikkatli olmaktır. Son birkaç yılda şampuanlar çok miktarda katkı maddesiyle (kuru saçlar için ince saçlar,   nemlendiriciler için volumistörler) yapılmıştır, böylece saç ve saç derisinde geride kalan ve alarm zillerini çalan daha fazla içerik vardır. Saçlarınızı her gün yıkarsanız, saç derisinde birikme hızlı bir şekilde gerçekleşebilir ve yeni kılların büyümesi için saç foliküllerinin yapışmasını zorlaştırabilir.

Saçlarımı ne sıklıkta yıkamalıyım?

Ben spor salonuna gidiyorum ve eve gittiğimde her zaman saçlarımı yıkıyorum. Doğru şampuan ve saç kremi kullandığınız sürece dürüst olmak gerekirse her gün saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Daha az içerikli şampuanlara bakmanızı öneririz . Şampuanlar saçları ve saç derisini temizlemeli, hacim arttırıcı  gibi farklı özellikleri olmamalı. Aynı parlaklık verme, onarma gibi özellikleri olan şampuanlar içinde geçerlidir.

Şu andaki şampuanınızı seviyorsunuz ama saç derisi etrafında ürün biriktiriyor olabileceğini düşündünüz mğ? Saç derisinin kaşıntılı veya çatlak olduğunu fark ederseniz, herhangi bir kalıntı veya kuru, ölü, deriyi uzaklaştırmaya yardımcı olmak için Deniz Tuzu ile Temizleyici Arındırıcı  doğal şampuanlara bakın.

Saçları ılık suda her zaman iyice durulayın.

Eğer saçların yıkamalar arasında kıvrık bir görünüme sahip olduğunu düşünüyorsanız, ılık suyla şampuansız olarak yıkayın ve durulayın, gerekirse uçlara nem maskesi ekleyin.

Bazı insanların, köklerine doğru kremi sürdükleri ve uçlarına kadar taradığını söyleyebiliriz. Gerek yok! Orta boylarda sürmeye başlayın. saç köklerinde tüm doğal yağlarınızın olduğunu unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Kaş ve kirpik uzaması için hint yağı kullanımı başlıklı makalemizde güzellik, hint yağı ve hint yağı kirpik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen