Saç Bakımı

Sağlıklı Saç Derisi Nasıl Görünür?

Tıpkı yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki deri gibi, saç derinizinde daha sağlıklı, olması için TLC’ye ihtiyacı vardır. Evet, saç derinizin ihtiyaçlarını karşılamak, duş rutininize birkaç dakika daha ekleyebilirken, bu küçük kişisel bakım eylemi, her zamankinden daha kepek içermeyen ve daha parlak olan daha dolgun, daha canlı saçları fark etmeye başladığınızda buna değecektir.

Sağlıklı Bir Saç Derisi Nasıl Görünür?

Kafanızdaki derinizin saçla kaplı olduğunu düşünürsek, kafa derinizin sağlık olup olmadığını anlamak zor olabilir. Saç köklerinin bulunduğu ve saçınızın uzamaya başladığı yer burası olduğundan sağlıklı bir saç derisini korumak çok önemlidir. Sağlıklı bir saç derisinde pullar, tahriş veya kızarıklık olmamalı herhangi bir enfeksiyon belirtisi veya kafa derisindeki ciltte bozulma olmamalıdır.

Kaşıntı, tahriş veya yanma hissi, sağlıksız bir saç derisinin belirtileri olabilir. Sağlıklı saç derisinde kepek, sivilce ve kuru lekeler yoktur. Saç derisi yüzeyde herhangi bir kırılma veya kesik olmaksızın temiz, pürüzsüz ve nemli görünmelidir.

Sağlıklı Saç Derisi Nasıl Görünür?
Sağlıklı Saç Derisi Nasıl Görünür?

Saç deriniz kuru ve kaşıntılıysa

Kuru saç derisi, o bölgedeki cildin tahriş olması ve dökülmesinden kaynaklanır. Kuru saç derisine aşırı soğuk, kuru hava, alerjik reaksiyon veya kafa derinizde kullandığınız ürünlere karşı kontakt dermatit neden olabilir. Yani şampuanlar, jöleler, saç spreyleri ve saç kremlerinden tahriş edici tepkiler alabilirsiniz.

Siyah tişörtünüzde kepekler fark ediyorsanız dikkat

Kepek, beyaz veya sarımsı renkli cilt hücreleridir. Bu durum, kafa derisinde çok fazla yağ bulunmasından kaynaklanır. Çok fazla yağ, deri hücrelerinin fazla birikmesine ve daha sonra dökülmesine neden olur. Kepeğe katkıda bulunan diğer faktörler arasında saçınızı yeterince yıkamamak, stres, hormonlar, yaş ve sıcaklık değişiklikleri vardır.

Fazla yağlanma

Saç derisi düzenli olarak temizlenmediğinde yağlanır. Hızlı ve kolay bir çözüm, saç bakımında arındırıcı şampuan kullanmaktır.

Saç dökülmesi

Saç dökülmesi, saç köklerinin yavaşça küçülmeye başlamasıyla ortaya çıkar ve saç derisinin kurumasına ve saç köklerine daha fazla zarar vermesine neden olur.

Bir önceki yazımız olan Evde Saç Düzleştirme Önerileri başlıklı makalemizde Evde Saç Düzleştirme Önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen