Saç Bakımı

Sağlıklı ve Parlak Saçlar İçin 5 Tavsiye

Hepimiz, yönetimi kolay ve her zaman güzel görünen şık, parlak saçlar isteriz, ama ne yazık ki hepimiz o kadar şanslı değiliz. Aslında hepimizin sağlıklı saçlara sahip olma ihtimali oldukça yüksek, lakin doğru bakım yapılmaması ya da saçlara verilmesi gereken değerin önemsenmemesi sağlıklı saçlardan uzaklaşmayı destekliyor.

Sağlıksız ve yıpranmış saçlara sahip olunmasının nedeni, saçlarımıza nasıl bakmamız gerektiğinin bize asla öğretilmemesidir. Hatta büyük çoğunluğumuz saç tipinin ne olduğunu bile bilmiyor.

Bu yazıda, saç tipiniz ne olursa olsun saçınızın sağlığını iyileştirecek 5 sırrı bulacaksınız.

#1 – Diyetinize protein ekleyin

Saçlarımız ve tırnaklarımız keratinden yapılır ve beslenmemiz yetersiz kaldığında vücudumuzun ilk acı çekenleri onlar olur. Protein eksikliği yaşadığımızda saç büyümemiz yavaşlar. Bundan sonra saçlarımız daha kırılgan hale gelir ve parlaklığını kaybeder. Bir süre sonra saçlarımız tamamen büyümeyi durdurur ve dökülmeye başlar.

#2 – Omega 3 alımınızı artırın

Omega 3 sadece saçlarımız için harika değil, aynı zamanda başka sağlık yararına da sahiptir. Bunlar arasında kalp hastalığı riskini azaltmak, eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olmak ve beynimizin daha verimli çalışmasına yardımcı olmak gibi. Omega 3 keten tohumu, yoğurt, süzme peynir, salata ve tahıllarda bulunur. Diyetinizde Omega 3 eksikliği olduğunu düşünüyorsanız, Omega 3 takviyesi alabilirsiniz.

#3 – Saçınızı her gün yıkamayın

Saçınızı günlük olarak yıkamak, saç derinizi ve köklerinizi doğal yağlarından arındırır. Bu saç derinize zarar verir ve saç dökülmesine neden olabilir. Doğal yağınızı yıkamak aslında saçınızı daha yağlı hale getirir. Bunu yapmak vücudunuza saçınızın kuruduğunu düşündürür, bu yüzden normalde bunu telafi etmek için olduğundan çok daha fazla yağ üretmeye başlar.

#4 – Daima saç kremi kullanın

Şampuan ve saç kremi birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Şampuan saçınızı içinde biriken yağlardan arındırır. Ardından saç kremi saçınızı nemlendirir ve besler. Bu, saç derinizin saçınızın çok kuru olduğunu düşünmesini ve çok fazla yağ üretmesini önler.

#5 – Vitamin alın

Daha önce de belirttiğimiz gibi, çok yönlü bir diyet sağlıklı saçların anahtarıdır. Gerçekten sağlıklı saçlar istiyorsanız, takviye almayı düşünebilirsiniz.

Saçlarımızı daha sağlıklı hale getirdiği kanıtlanmış birkaç vitamin ve mineral vardır. Dikkat etmeniz gereken temel takviyeler C Vitamini, D Vitamini, E Vitamini, Demir ve Çinko’dur.

Bir önceki yazımız olan Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde nasıl geçer ve Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen