Diyet

Saunada Kilo Verilir mi?

Sauna, eski zamanlardan beri kullanılan en popüler terapilerden biridir. Saunada yaptığınız tek şey oturmak ve vücudunuzun terlemesine izin vermektir. Saunaya adım atmak, kalpten cilde kadar sayısız sağlık yararına fayda sağlayabilir.

Saunaya adım atmadan önce yönergeleri doğru bir şekilde takip etmek çok önemlidir, çünkü ölüme bile yol açabilir. Odanın nasıl ısıtıldığına bağlı olarak çeşitli sauna türleri vardır. Odun veya buhar, elektrik veya kızılötesi ışınlar kullanılan saunalar vardır. Ancak en doğru soru şudur: Saunada kilo vermek mümkün müdür?

Sauna ve Kilo Kaybı

Saunada oturmanın fazla yağı azaltmanıza yardımcı olabileceğine inanılır. Siz de buna inanıyorsanız, kesinlikle yanılıyorsunuz. Sauna kilo vermenize yardımcı olmaz; vücuttan kolayca değiştirilebilen suyu geçici olarak uzaklaştırır. Aşırı ısı vücudunuzu terletir ve terleme sıvı kaybetmenize neden olur.

Saunada Kilo Verilir mi?
Saunada Kilo Verilir mi?

Diğer bir deyişle saunada oturarak vücudunuzu ciddi şekilde susuz bırakıyorsunuz denilebilir. Isıtmalı odada oturarak kas yapmıyorsunuz ve kesinlikle kalori yakmıyorsunuz. Saunadan çıktıktan sonra kendinizi nemlendirmezseniz, kilo vermek için susuz kalmamak önemli olduğundan, aslında kilo vermeyi zorlaştırırsınız.

Sonuç Olarak

Saunalar kuşkusuz çok çeşitli sağlık yararları sunar, ancak düzenli bir egzersiz rutininin yerini almamalıdır. Bunun dışında tansiyon ve kalp rahatsızlığı çekiyorsanız saunaya adım atmamalısınız. Ayrıca hamile kadınlar ve 16 yaşından küçük çocukların sauna kullanması yasaklanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ekmek Kilo Aldırır Mı? başlıklı makalemizde Ekmek Kilo Aldırır Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen