Faydalı Bilgiler

Sebze Yemeyen Çocuklar İçin Ne Yapmalı?

Sebze yemeyen çocuklar için ebeveynler sebze yedirme ve sevdirme konusunda araştırmalar yapmaktadır. Çocukların sebzeleri tanımaları ve sevmeleri için zaman gerekmektedir. Aile ortamlarında sebze ağırlıklı beslenilmesi çocukların ileriki dönemlerde sebzeleri sevmelerinden en büyük etkendir. Sebzeden uzak duran bir çocuğu sebze yemeye zorlamamak gerekir. Zorunda olmadıkça sebze yememeyi alışkanlık haline getirme sorunlarına neden olacaktır. İlk olarak sebzeleri farklı yöntemler içerisinde pişirerek sunumlarını çocukların ilgisini çekecek şekilde yapmak gerekmektedir. Sebzelerin faydaları çocuklara öğretilmelidir.

Sebze Yemeyen Çocuklara Sebzeyi Sevdirmek İçin Yapılacaklar

Aile yaşam tarzları ve yeme şekilleri çocukların ileriki dönemler içerisinde beslenme şeklinin belirlenmesinde etkili olmaktadır. Sebze yemeyen bir çocuğa aile tarafından uzun uğraşlar sonucunda sebze yedirme çabaları sonuçsuz kalabilmektedir. Sebze yemesi için çocuklar teşvik edilmelidir. Sofraya aile bireylerinin tamamı oturarak çocuklara alışkanlık edinmeleri konusunda yardımcı olmaları gereklidir. Sebze yemediği zamanlarda çocuklara kızarak ve bağırarak müdahale edilmemelidir. Bu tür durumlar çocukların yemek seçme ve sebzeden uzak durmalarına neden olacaktır.

 Sebze Yemeyen Çocuklar İçin Ne Yapmalı?
Sebze Yemeyen Çocuklar İçin Ne Yapmalı?

Çocuklara sebze sevdirmek için aile bireylerinin davranışları büyük önem taşımaktadır. Çocuklar ile konuşarak sebzenin önemi ve yenildiği zaman vücuda zarar vermeyeceği anlatılmalıdır. Sakin bir ses tonu kullanılarak gereken bilgiler çocuklara aktarılmalıdır. Aile sofralarına çocukları da oturtarak farklı ürünler ile tanışmalarına fırsat verilmesi gerekir. Çocuklara davranışları karşısında cezalandırıcı yöntemler kullanılmamalıdır.

Çocukların seveceği yiyecekler ile birlikte mutlaka bir sebze ürünün ve salatanın olmasına dikkat edilmelidir. Yemek yeme konusunda bir kural getirilmemelidir. Kurallar çocuklar için zorlayıcı nedenler arasındadır. Sebzeleri farklı şekillerde pişirerek çocukların ilgisini çekecek bir lezzette sunulmalıdır. Çocukların küçül yaşlarda katı gıdalara geçiş dönemlerinde ağırlıklı olarak sebze ürünleri, püresi verilmelidir.

Çocuklara Sebze Yedirmenin Önemi

Sebzeler içerisinde çeşitli vitamin ve mineraller bulunduran yiyeceklerdir. Günlük çocukların yiyecekleri sebze miktarı belirli oranlarda olmalıdır. Sebzenin yanında meyve ve et ürünleri de tercih edilmelidir. Yaşları küçük olan çocuklara sebze yedirmek için her yapılan yemek içerisinde tatlarına dikkat edilerek sebzeler konularak pişirilmelidir.

Çocuğun sebze yemesi gelişimi açısından da önem taşımaktadır. Vücut gelişimi için sebzeler içerisinden alınacak vitamin, mineral ve kalsiyum mutlaka vücut içerisine alınmalıdır. Sebzelerin haşlanarak tüketilmesi çocukların yememeyi tercih ettikleri pişirme yöntemlerinden biridir. Sebzeler fırında ve çok az yağ içerisinde pişirilerek çocuklara uygun bir şekilde sunulmalıdır. Çocuk ile birlikte yemek yenilmeli ve yediğiniz yiyeceklerin sebze ağırlıklı olmaları gerekmektedir. Anne ve babalar yaptıkları ve söyledikleri tüm davranışlar ile çocuklara örnek olmaktadır. Çocuk ebeveynlerini izleyerek öğrenmektedir.

Yeme ve içme konusunda çocuğa örnek olacak bir yemek düzenin olmasına dikkat edilmelidir. Sebze yedirmek isteyen ebeveynler çocukların tercih yapmalarına izin vermelidir. Sebze seçimleri çocuk tarafından yapılmalıdır. Çocuklar kendi seçtikleri sebzeleri tanıyarak rahat bir şekilde tüketebileceklerdir. Sebze yemeklerinin görsel sunumları da çocuklar için önemlidir. Eğlenceli ve ilgi çekici sunumlar ile sunulan sebze yemekleri çocuklar tarafından keyifle yenilecektir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Uykunun Önemi Nedir? başlıklı makalemizde çocuklarda uyku, Çocuklarda Uykunun Önemi Nedir? ve çocukların uyku saati hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen