cilt bakımı

Selülit Nedir?

Kadınların neredeyse %80’inin yaşadığı ancak erkeklerde de görülebilen, genellikle kalça, karın, baldır, bölgelerinde oluşan, yağ hücre gruplarının anormal birikmesi ve sonrasında kan dolaşımının bozulmasıyla oluşan portakal kabuğu görünümünü andıran yapıya “SELÜLİT” denir.

Kesinlikle şişmanlıkla ile bağdaştırılamaz çünkü zayıf insanlarda da sıkça görülür. Selülit oluşumunun birçok nedeni olabilir, bunlar genetik sorunlar, hormonal sorunlar, hareketsiz yaşam, dolaşım bozuklukları ya da sağlıksız beslenmeden herhangi bir tanesi olabilir.

Peki, ne yapmalı da bu problemden kurtulmalı? Hangi yöntemler, tedaviler ya da egzersizler bizleri istediğimiz selülitsiz vücuda kavuşturabilir? Bu yazımızda bunları incelemeye çalışalım o halde.

Selülit Neden Oluşur?

Selülitin ne olduğunu öğrendik şimdi de neden olduğuna bakalım. Selülitin asıl nedeni cildin alt katmanındaki yağ birikimi olduğunu söyleyebiliriz.Bu yağ birikiminin miktarı yani selülitin derecesi genel olarak genetik faktörlerle, vücut yağ yüzdesi ve yaşla ilgili olabilir.

Kadınlarda erkeklerden daha fazla olmasının nedeni östrojen hormonudur ,ayrıca kadınlardaki yağ dağılımı erkeklere göre daha belirgindir.Yaşın ilerlemeye başlamasıyla da cildin incelmesi ve elastikiyetini kaybetmesi sonucu deri altındaki kıvrımlı bağ doku da ortaya çıkar.

Özetle selülitin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

_Genetik faktörler

_Düzensiz ve dengesiz beslenme

_Sağlıksız bir yaşam tarzı sürmek

_Sık sık kilo alıp vermek

_Hamilelik

_Kadınlarda östrojen hormonunun gereğinden fazla salgılanması

_Yaşın ilerlemesine bağlı olarak cildin esnekliğini kaybetmesi

_Kullanılan bazı ilaçlar

_Aşırı kilolar

_Hareketsiz bir yaşam

_Vücuttaki birikmiş toksinler

Güzellik, bakımlı olmak, sağlıklı bir vücuda sahip olmayı istemek özellikle kadınlar için vazgeçilmez bir unsurdur, bütün kadınlar güzel görünmek ister ve bunun için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalışırlar. Peki, görünüşüne bu kadar dikkat eden kusursuz olmaya çalışan kadınlar onları çok mutsuz eden bu selülit probleminden nasıl kurtulurlar?

Bilim insanları ve doktorlar bunları araştırmışlar ve bizler için çeşitli tavsiyelerde bulunmuşlar. Doktorların tavsiyesi  tuzu azaltın, yeterli miktarda su tüketmeye çalışın,yapay tatlandırıcılardan,renklendiricilerden ve gıda takviyelerinden uzak durun, bol bol meyve sebze tüketin.

Bir önceki yazımız olan Cildimiz Elastikiyetini Nasıl Koruyor? başlıklı makalemizde Cildimiz Elastikiyetini Nasıl Koruyor?, cilt ve kaşlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen