cilt bakımı

Selülite Sebep Olan Faktörler

Yaz geldi elbette ki hepimiz mini etekler mayolar ve bikiniler giymek istiyoruz bir çoğumuz bunun çaresini henüz yaza girmeden düşünmeye başlarken bazı kişilerde bu baş belası selülitler yüzünden bu mevsimde uzun giyinmek ve denize girememekle karşı karşıya kalabilir. Selülit aslında oldukça kötü bir görüntüye neden olmasının yanı sıra sağlığımıza tehdit eden bir hastalıktır diyebiliriz ve tedavi edilmediğinde ise başımıza daha büyük sorunlar açacağı aşikardır. Bu nedenle selülit olan bayanların kesinlikle bu sorunlarını en kısa sürede çözmeleri gerekir. Peki dilerseniz selülit nedir ve nasıl oluşur kısaca size bir anlatalım daha sonrasında ise tedavi şekli ve selülitten korunma yollarına değineceğiz.

Selülite Sebep Olan Faktörler
Selülite Sebep Olan Faktörler

Selülit Nedir?

Selülit aslında genel olarak bakarsak sistemik bir problemdir. Yani damarlarda dolaşımın bir şekilde bloke olmasıdır. Yavaşlayan dolaşımla birlikte de buna bir çok neden etkili olur ve bir takım toksit maddeler, ödem hücreler arası sıvıya yavaş yavaş geçmeye başlar. Bu sayede de damarlarda bir tıkama gerçekleşir daha sonra bu tıkanmaların şişmesi sonucuyla cilt yüzeyinde görülen engebeli durumdur diyebiliriz.

Selülite Sebep Olan Faktörler
Selülite Sebep Olan Faktörler

Selülite neden olan bir çok neden vardır bunlardan en önemlisi ise ostrejen hormonudur yani aslında kadın olmak başlı başına bir nedendir diyebiliriz.  Bunun yanı sıra kullanılan bir takım ilaçlar yani doğum kontrol hapları, hamilelik süreci selülite neden olanlar arasında başta bulunuyor. Malum bu süreçte tüm bayanların karşı karşıya olduğu bir durumdur. Ancak selülit bugün bir takım yöntemler sayesinde rahatlıkla tedavi edilebilmektedir bunun için çok uğraşmaya ve çare aramaya da gerek yoktur.  Kısaca belirtmek gerekirse selülit tedavisi mümkün olan bir yöntemdir fakat tedavi sonrasında da dikkat etmek lazım çünkü yeniden tekrarlayabilir.

Selülite Sebep Olan Faktörler
Selülite Sebep Olan Faktörler

Tedavi sürecinde hastanın kesinlikle sabırlı olması gerekir. Belki üst tabakada hemen gözle görülür bir etki olacaktır ancak alttaki tabakada düzelmeler öyle hemen olmayacaktır bunun için zaman gerekir. Selülit tedavisi aslında hastalıklı olan dokunun tedavisidir bunun içinde hastanın destek olması şart.

Selülitten Korunmanın Yolları

  1. Spor yapmak
  2. Yürüyüş yapmak
  3. Su tüketimini artırmak
  4. Yüksek topuklu ayakkabı giymemek
  5. Sıkan giysiler giymemek
  6. Beslenme düzenine dikkat etmek
  7. Gazlı içeceklerden uzak durmak
  8. Baharat ve kuruyemişten uzak durmak

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımının Faydaları başlıklı makalemizde Cilt Bakımının Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen