Faydalı Bilgiler

Sigara İçmek Hamileliği Nasıl Etkiler?

Bazı çiftler için hamilelik hayal kırıklığı ile doludur. Çiftler, hamile kalmanın tıbbi ve tıbbi olmayan yollarını bulmak için doktorlarla birlikte aylarca veya yıllarca çalışabilirler. Kısırlığı etkileyen birçok sağlık faktörü çiftin kontrolü dışında olabilir.

Hamile kalabilmek için diyet, egzersiz, alkol kullanımı ve sigara gibi kontrol edebileceğiniz birçok yaşam tarzı ve çevresel faktör vardır. Aslında, sigarayı bırakmak doğurganlığı artırmanın en doğal yollarından biridir. Sigarayı bırakan kadınların hamile kalma şansı her ay iki katına çıkar.

Ne yazık ki çoğu insan sigaranın üreme risklerinin farkında değil. İnsanların sadece % 22’si sigaranın kısırlık için bir risk faktörü olduğunu biliyor.

Kısırlıkla mücadele eden çiftler için bilgi önemli bir güçtür.  Uzmanlar çiftlerin hamile kalma şanslarını artırmalarına yardımcı olmak için, sigaranın hem erkekler hem de kadınlar için doğurganlığı nasıl etkilediğini açıklarken, doğmamış bir bebeğin sağlığını korumak için pratik öneriler sunar.

Sigara içmek özellikle 25 ile 64 yaş arasındaki erkekler arasında yüksektir. Dünya Sağlık Örgütü, 20 ila 39 yaş arasındaki erkeklerin yaklaşık % 46’sının sigara içtiğini bildirmektedir.

Sigara içmek bölgeye göre değişmekle birlikte, Türkiye’de doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık % 20’si sigara içiyor. Yani her yıl neredeyse yarım milyon bebek sigara dumanına maruz kalıyor.

Sigara İçmek Hamileliği Nasıl Etkiler?
Sigara İçmek Hamileliği Nasıl Etkiler?

Sigara içmek erkeklerin doğurganlığını ne kadar etkiler?

Sigara içen erkeklerin menisinde daha fazla iltihap vardır. Bu iltihap spermi zayıflatabilir ve hamileliği daha zor hale getirebilir.

Sigaralar, oksik düzeylerde kanserojen maddeler içerir. Ayrıca sperm hasarının birincil etkenleri olduğu gösterilen ağır metaller barındırır .

Araştırmalar, sigara içmenin spermde DNA hasarına yol açabileceğini gösteriyor. Bazı kanıtlar, yüksek spermi olan ve DNA hasarı olan erkeklerin doğurganlığı azaltabileceğini ve düşük oranlarının daha yüksek olabileceğini göstermektedir.

Sigara içmek erektil disfonksiyon için bir risk faktörüdür ve bu da hamile kalmayı zorlaştırabilir.

Bir önceki yazımız olan Evde Su Isıtıcıları İle Neler Yapılabilir? başlıklı makalemizde Evde Su Isıtıcıları İle Neler Yapılabilir?, ketıl ve su ısıtıcı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen