Diyet

Şişkinliği Hafifletecek Öneriler

Şişkinlikten muzdarip misiniz? Düz bir karınla ​​uyanıp gün içerisinde kendinizi şişkin mi hissediyorsunuz? Şişkinliğiniz dayanılmaz hale gelir ve ne yapacağınızı bilemezseniz o zaman yazdıklarımızı okumanız veya hatırlamanız sizin için iyi olacaktır. Dünyada her üç kişiden ikisi yemeklerden sonra şişkinlik yaşıyor ve çoğu bu durumla yaşamanın yollarını arıyor. Oysa ki yapacağınız birkaç uygulama ve alacağınız birkaç önlemle şişkinlik sorununun üstesinden gelebilirsiniz.

Aşağıda bu sorunla mücadele hakkında bilmeniz gereken 10 maddeyi sizinle paylaşalım istedik.

  1. Düzenli yemek saatleri ile bütün yiyeceklere dayalı bir diyet yapın
  2. Yemekten önce gevşeyin, böylece optimum sindirim için parasempatik sinir sisteminiz açılır. Gerçekten stresli olduğunuzda yemek yerseniz, vücudunuz savaş ya da kaç moduna geçer. Bu, gerekli olmayan faaliyetler anlamına gelir, bu durumda sindirim, kendisini kapatmaya çalışacaktır.
  3. Cep telefon veya televizyon açık olmadan masada oturarak yemek yiyin i
  4. Çok fazla hava almamak ve yemeğinizi düzgün çiğnemek için yavaş ve dikkatli yiyin. Aldığınız her lokmayı direk yutmaktan ziyade 15–20 kez çiğnemeyi deneyin.
  5. Sindirim enzimlerinizi sulandırdığı ve dolayısıyla sindirim fonksiyonunu zayıflattığı için yemek saatlerinde yutkunmaktan kaçının.
  6. Fasulye, mercimek ve diğer bakliyat, lahana, Brüksel lahanası, soğan ve bazı meyveler gibi gaz üreten yiyeceklerin miktarını azaltın
  7. Muz, rezene, zencefil, probiyotik içecekler ve yoğurt gibi şişkinliği yenmeye yardımcı olan yiyecekler yiyin.
  8. Nane, rezene veya papatya çayı gibi bitki çayları için
  9. İstenmeyen gaza neden olduğu için gazlı içeceklerden kaçının
  10. Diyetinizdeki tuz ve şeker miktarını azaltın
Şişkinliği Hafifletecek Öneriler
Şişkinliği Hafifletecek Öneriler

Yiyecek intoleransları, hassasiyetler, alerji, düşük mide asidi, parazitik enfeksiyon, bağırsak bakterilerinin dengesizliği, vitamin eksiklikleri, zayıflamış sindirim sistemi bu semptomları tetikleyen sıklıkla devam eden temel sorunlardır.

Not : Günümüzde stres, işlenmiş gıdalar, rafine şeker, katkı maddeleri ve koruyucular içeren modern diyetler ve sadece yoğun bir yaşam tarzı yaşamak nedeniyle birçok insan şişkinlik sorunuyla karşılaşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tiroid Hastaları Nasıl Kilo Verir? başlıklı makalemizde Tiroid Hastaları Nasıl Kilo Verir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen