cilt bakımıGüzellik

Sivilce izlerinden nasıl hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz

Yüzde ve ciltte çıkan sivilce ne yazık ki çirkin sivilce izleri bırakabilir. Nasıl olduklarını açıklayacağız ve size sinir bozucu bu izlerden nasıl hızlı bir şekilde kurtulacağınızla ilgili sekiz nihai ipucu vereceğiz.

Kabul edelim her birimizin hayatında en az bir kez sivilce sorunu yaşanmıştır. Neyse ki, sadece ara sıra bir yaşayanlar ve kısa sürede yok olan sivilceler de var. Ancak bazıları çok geç kurur ve iz bırakır. Sivilce ile uzun süre mücadele eder ama sivilce izleri kalır – ve her yaşta olabilir. Sivilce izleri hakkında ne yapabilirsin, onları çıkarabilir misin ve hangi tedavi çözümünün işe yarayacağını bilmek ister misiniz?

Sivilce veya iltihap iyileşmesinden sonra görünen bir şey kalırsa bunlar sivilce izleridir. Farklı etkiler oluşturabilirler: Örneğin, çok hassas, hassas cilde yatkınlık, manipülasyon (sıkma), aynı zamanda iltihaplanma üzerine yanlış tedavi veya güneş ışığı. Deride küçük kırmızı noktalar veya kırmızı-kahverengimsi renk değişikliği olarak ortaya çıkarlar. Gerçek sivilce aksine, hiçbir yükseklik göstermezler. Ayrıca sivilce izleri beyazımsı izler değildir, bu da çok fazla baskı veya yanlış iyileşmeden kaynaklanabilir, ancak optik olarak beyaz görünebilir.

Sivilce izleri ciltte nasıl görülür?

Sivilce iyileşme aşamasındadır ve iltihap çevresindeki cilt daha iyi kanla beslenir.  Bu vasküler açılımlar genellikle hemen geri dönmez . Ek olarak, iltihaplı olduğunda, cilt genellikle daha fazla pigmentli hale gelir (yanıklardan sonra olduğu gibi), hafifçe renksiz kalır ve kahverengimsi lekeler veya pigmentasyon izleri gibi görünür.

Sivilce izlerinden nasıl hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz

1. İpucu: Önleyin

Sivilce izlerini yok etmeye ne yardım eder?” Sorusuna gelince en önemli kural. gider, önlenir. Bu, sabah ve akşamları ilk ve en uygun temizliği içerir.  Kendinizi sıkma eğilimine karşı koymak için tutun. Bu tek başına bu zamanların ortaya çıkma riskini önemli ölçüde azaltır, çünkü yalnızca sıkma yoluyla yüzdeki kırmızı lekeler kalır. En kötü durumda, bitişik yüz bölgelerinde iltihap yayılmaya devam edebilir – kısır bir daire! İpucu: Cilt temizlenecekse, daima bir güzellik uzmanına danışın.

2. İpucu: Güneşten koruyun

Güneşten korunma alfa ve omegadır ve özellikle küçük sivilce izleri varsa, harikalar yaratır.   Çünkü sadece UV radyasyonu ile pigmentler giderek daha fazla oluşur. Cildi bu radyasyondan korumak da küçük lekelere neden olabilir – ve ilk boyama işaretleri tekrar kaybolur.  Ve merak etmeyin, güneş kremi lekelenmiş bir cilt için de uygulanabilir, bunlar ışık sıvı ve jeller olarak vardır!

3. İpucu: Doğru şekilde koruyun

Sivilce izleri için doğrudan krem ​​yok. Bununla birlikte hafif hafifletici bir etki vaat eden ve pigmentli lekelere karşı krema gibi davranan ürünler sunulmaktadır. Sivilce kremi veya sivilce ürünleri bile sivilce ve safsızlıklardan kaynaklanan sivilce izlerine doğrudan yardımcı olmaz.  Bunun yerine,  sabahları gündüz için güneş koruyuculu hafif bir nemlendiricide çalışmalısınız ve akşamları kızarıklık için çok zengin olmayan bir tedavi olabilir. Bunları  eczanede   ​​bulabilirsiniz. Eczane veya güzellik uzmanı tarafından cilde uygun ürünler hakkında bilgiler almalısınız.

4. İpucu: çinko merhem

Bir yardımcı  olarak, bir sivilceye elveda derken, klasik çinko merhem kullanabilirsiniz – iltihabı daha hızlı kurutabilir. Çinko merheminde bulunan çinko oksit, geleneksel olarak yara iyileşmesini desteklemek için kullanılmaktadır. Özellikle sivilce izleri söz konusu olduğunda, hızlı yara iyileşmesi esastır. Satın alırken, hangi bileşenlerin dahil edildiğine dikkat edin. Taban çok yağlı olmamalıdır, aksi takdirde yeni sivilceler  tekrar yaratılır!

5. İpucu: Ek bakım

Yeni çıkan sivilce üzerinde sürtünme gövdeli mekanik bir fırça kullanmamalısınız, ancak ölü cilt hücrelerini rahatlatmak ve kornifikasyonları çözmek için haftada bir veya iki kez yapmak faydalı olacaktır. Burada özellikle yumuşak olan enzimler, sadece cilt pullarını soymakla kalmayıp, aynı zamanda hafif bir dezenfekte edici etkiye sahip oldukları için enzimatik soymalardır. Fakat yüzünde gerçekten iltihap var mı, yumuşak şifalı kil ile en iyi sonucu verin. Bunun için biraz pudralayın ve cildinize dağıtın. Sadece maske kuruduğunda, yüzden çıkarın. Kurumuşken cildinizi ovarak temizler, derisini çok nazikçe soyar. Kil maskeleri, aynı zamanda lekelenmiş cilt, sivilce ve sivilce ile savaşan aşırı cilt yağlarını da emer…

6. İpucu: Profesyonel

Bunlar size daha fazla yardımcı olmazsa ve zaten güçlü renk bozulmaları meydana gelirse, bir dermatoloğa danışmalı ve bundan kırmızı veya kahverengimsi Pickelmale’den kurtulmalısınız. Derilerini yakından analiz edebilir ve uygun tedaviyi önerebilir. Bu aynı zamanda mikrodermabrazyon veya dermabrazyon gibi soyma yöntemlerinin kullanıldığı, özellikle küçük, parlak noktalarda yardımcı olabilecek. Güçlü noktalarda bile etkili olan, sivilce izlerini hafifleten ve hatta sivilce izlerini gideren lazer veya flaş lambası tedavileri deneyebilirsiniz. Çoğu zaman, seans başına yaklaşık 600 tl olan birkaç tedavi gerekir. Aynı zamanda dermatologların  eşlik ettiği  bakım  önerilir.

  Doktor’daki Tedaviler:
  • Lazer teknolojileri ve flaş lamba uygulamaları (IPL)
  • Dermabrazyon
  • mikrodermabrazyon

İpucu 7: Ev tedavilerinden uzak durun

İnternetteki birçok sitede limon suyu veya elma sirkesi gibi ev ilaçları tavsiye edilir. Bununla birlikte, bu çözüm yollarının gerçekten yardımcı olabileceğine dair kanıt yoktur. Aksine, tahriş olmuş cilt, daha fazla kızarıklık, sivilce   ile birlikte daha agresif maddelere karşı hassas olabilir. Tıbbi açıdan gerçekten tavsiye edilen ev ilaçları yok.

İpucu 8: Sivilce izlerini örtün

En önemli ipucu: Stres de yeni sivilcelere neden olabileceği ve yara iyileşmesini geciktirebileceği için çok fazla endişelenmeyin.  İlk önce, yüzüne hafif bir fondöten sür. Daha sonra eczaneden bir kapatıcı kullanın ve ürünü çok ince bir fırça ile sürün. Ardından doğrudan sivilce izlerine  yayın ve toz ile sabitleyin. Zaten noktalar görünmez! Başka bir ipucu: Eğer noktalar çok kırmızıysa, fondöten altında yeşil renkte bir kamuflaj makyajı deneyebilirsiniz. Yeşil, kırmızının tamamlayıcı rengidir ve lekelerin neredeyse görünmez olmasını sağlar.

Evde sivilce izlerine karşı en iyi ipuçları

  • Gündüz her zaman güneş koruyucu uygulayın
  • Tatilde SPF 50  güneş kremi kullanın
  • Kızarıklığa karşı yardımcı olmak için akşamları hafif bir krem ​​kullanın.
  • Parmaklarınızı yüzünüzden uzak tutun, aksi takdirde yeni sivilceler oluşacaktır.
  • Ev ilaçları kullanmayın
  • çinko içerikli merhem kullanın.

Bir önceki yazımız olan Dudakların çatlaması nasıl önlenir başlıklı makalemizde çatlak dudaklar, dudak bakımı ve kuru cilt hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen