Saç Bakımı

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Stres, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Zor bir yaşam, iş veya ekonomik durum, strese neden olabilir. Stresin beraberinde getirdiği çok farklı durumlar vardır. Örneğin uykusuzluk, baş ağrısı ve zayıflamış bağışıklık sistemine kadar değişen semptomlara yol açabilir.

Fiziksel stres, saç dökülmesine neden olabilecek birkaç faktörden sadece biridir. Kendinizi aşırı stresli hissediyor olabilirsiniz, eğer genetik olarak sizde saç dökülmesine yatkınlık varsa bu durumda saç dökülmesi kaçınılmaz olacaktır. Özellikle kadınlarda genetik olmasa bile stres, saçların dökülmesine neden olacaktır.

Aşağıda, stresin saç sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini ve stresten kaynaklanan saç dökülmesini tedavi etmek için neler yapabileceğinizi açıkladık.

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Stres Saç Dökülmesine Nasıl Neden Olur?

Saç dökülmesine çoğu zaman hormonal ve genetik faktörler neden olur. Bazı durumlarda, stres gibi dış faktörler saçlara zarar verebilir ve inceltmeden saç dökülmesine neden olabilir.

Stres, saçınızın doğal büyüme döngüsünü kesintiye uğratabilir.

Saçınız, her yıl yaklaşık 15 cm uzar. Her bir saç teli, tam uzunluğuna ulaşmadan önce iki ila altı yıl uzamaya devam eder.

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Saç tam uzunluğuna ulaştıktan sonra katajen aşamasına girer. Bu aşamada saç kökü küçülmeye başlar. Saç teli folikülden ayrılır ve büyümeyi durdurur. Saç foliküle bağlı olmadığından, artık vücudunuzdan beslenmez.

Yaklaşık iki hafta sonra saç katajen fazdan çıkar ve telojen fazına girer. Bu noktada folikülden yeni bir saç çıkmaya başlayacak ve eski saç telinin vücudunuzdan ayrılmasına ve dökülmesine neden olacaktır.

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Herhangi bir zamanda saçlarınızın % 10 ila % 15’inin telojen fazda olması normaldir . Normal, sağlıklı bir saç büyüme döngüsü ile telojen saçların yerini hızla yeni saç kökleri alır tam ve sağlıklı bir saç uzamasına yardımcı olur.

Aşırı derecede stresli hissettiğinizde, vücudunuz saç büyüme döngüsünü normalden daha fazla itebilir. Tüyler sonunda tekrar büyüme aşamasına girdiğinde, tipik olarak dökülür ve hızlı saç dökülmesine neden olur.

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Bu düzen stresli bir olaydan sonra saçınızın hızlı dökülmeye başlayabileceği anlamına gelir.

Bir önceki yazımız olan Saçlarım Neden Bu Kadar Yağlı? başlıklı makalemizde Saçlarım Neden Bu Kadar Yağlı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen