Diyet

Tiroid Hastaları Nasıl Kilo Verir?

Kilo vermek ve onu uzak tutmak bir mücadele olabilir. Özellikle tiroidiniz düşükse, metabolizmanız yavaşlar ve neredeyse her zaman kendinizi yorgun hissedersiniz. Ancak süreci küçük adımlara ayırırsanız ve ilerledikçe her kutuyu işaretlerseniz, kilo vermek çok daha kolay hale gelir.

Bu kılavuz, düşük tiroid ile başarılı bir şekilde kilo vermek için gereken temel adımları kapsar.

Tiroid İlaçlarınızı Gözden Geçirin

Bir beslenme önerisiyle başlamak istedim, ancak öncelikle tiroid ilacınızı düzeltmeniz gerekir. İlacınız TSH ,T3 ve T4 tiroid hormon seviyelerinizi düzeltmeye ve semptomları hafifletmeye yardımcı olmuyorsa , kilo kaybı zordan imkansız hale gelir. Sizin için hangi ilaç türünün daha iyi olduğunu belirlemek ve ayrıca gerekli en uygun dozu bulmak için doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. Tiroid ilaçlarını sabah almakla akşam almak arasında fark yoktur, fakat aç karnına almak mantıklıdır.

Şekeri Azaltın

Karbonhidratlar doğası gereği sizin için kötü değildir. Yani, sizi kendi başlarına şişmanlatmazlar veya hasta etmezler. İlave şeker ve yüksek oranda rafine edilmiş nişasta formundaki karbonhidratlar sağlıksız ve gereksizdir. Neredeyse sıfır besinsel fayda sağlarlar ve tükettiğimiz fazla kalorinin büyük bir bölümünü oluşturur.

Tiroid Hastaları Nasıl Kilo Verir?
Tiroid Hastaları Nasıl Kilo Verir?

Sebze ve Protein Etrafındaki Temel Yemekler

Az çalışan bir tiroidle kilo vermek istiyorsanız, bunlar yaptığınız hemen hemen her öğünün temeli olmalı ve her yemekte uyulmalıdır. Bunun 2 ana nedeni vardır:

  1. Protein kilo vermek için çok önemlidir

Proteinin temel faydası, hem yağdan hem de karbonhidrattan çok daha doyurucu olmasıdır. Yani, iştahı ve dolayısıyla genel kalori alımınızı azaltma konusunda benzersiz bir yeteneği vardır.

  1. Sebzeler çoğu vitamin, mineral ve diğer mikro besinleri sağlar

Sebzeler bağırsaklarımızdaki sağlıklı bakterileri besleyen bir besin olan en büyük lif kaynağımızdır. Araştırmalar, uzun vadeli düşük lif alımının bağırsak bakterilerinizin dengesini tamamen ortadan kaldıracağını gösterir. Gereksinimlerinizi karşıladığınızdan ekstra emin olmak istiyorsanız, lif takviyeleri de bir seçenektir.

Özetle proteinli yiyecekler ve sebzeler tabağınızın çoğunu oluşturmalıdır. Genellikle kalori başına en doyurucu ve / veya besleyici yoğun gıdalardır.

Bir önceki yazımız olan Kilo Almamak İçin Yapılacaklar başlıklı makalemizde Kilo Almamak İçin Yapılacaklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen