GenelHamilelik

Ülkelerin İlginç Doğum Sonrası Gelenekleri

Her ülkenin kendine has bir kültürü var ve bu kültür sosyal yaşamın şekillenmesini sağlıyor. Hamilelik her kültürde kutsal bir durum olarak kabul edilirken doğum sonrası süreçte yine ülkelere göre farklılık gösterebiliyor. Aşağıda hangi ülkelerin hangi doğum sonrası kültürlere sahip olduğu belirtilmiştir.

Bali, Endonezya

Bali doğum sonrasında ilginç geleneklere sahip bir ülkedir. Doğumdan sonra plasenta temizlenerek Hindistan cevizi kabuğunun içine konuluyor. Eğer doğan bebek erkek ise kabuk bebeğin yaşadığı evin kapısının sağına gelecek şekilde, kız ise solunda uygun bir yere gömülür. Eğer bahçede bu işi yapabilecek bir yer yoksa o zaman kabuk okyanusa atılır.

Ülkelerin İlginç Doğum Sonrası Gelenekleri
Ülkelerin İlginç Doğum Sonrası Gelenekleri

Pakistan

Pakistan’da bebek doğduktan sonra ilk 1 aylık süreçte görenler yapılır ve bu törenlere Aqiqah denir. Doğumdan sonraki haftalarda birtakım gelenekler hayata geçirilir. Bunların içinde 7. Günde bebeğin saçının sıfıra vurulması vardır. 14 günde bebeğe isim verilir 20. günde ise kurban kesilir. Bu gelenek sadece Pakistan değil Malezya gibi bazı İslam ülkelerinde vardır.

Latin Amerika ülkeleri

Latin Amerika Ülkeleri doğum sonrasında en katı yaklaşımı sergileyen ülkelerdendir. Doğum sonrasındaki 1, 5 aylık döneme La Cuarentena yani Karantina adı veriliyor. Buradaki amaç ise lohusa kadını koruma altına almaktır. Doğumu yapan kadın bu süreç içerisinde sadece kendisiyle ve çocukla ilgilenmek zorundadır.

Ülkelerin İlginç Doğum Sonrası Gelenekleri
Ülkelerin İlginç Doğum Sonrası Gelenekleri

Türkiye

Türklerde ise doğum sonrasındaki en önemli adet lohusa şerbetidir. Doğumdan sonra anne ve bebeği görmeye gelen misafirlere bu şerbet ikram edilir. Bol şekerli ve baharatlı olan bu şerbetin en önemli özelliği anne sütünü artırmasıdır. Doğumdan sonra bebeğin ilk banyosu yaptırılırken yine farklı bir seremoni düzenlenir. Bebek ve aile büyükleri bir araya gelerek bebek özene bezene yıkanır.

Hollanda

Hollanda’da kadınların bir kısmı evde doğum yaparlar. Doğum yapacak olan kadının hayatını kolaylaştırmak için birtakım hizmetler verilir. Örneğin devlet evde doğum yapan kadın için özel hemşireler gönderilir. Anneye ev işlerinde yardımcı olması için Kraamzorg gönderilir. Bu insanlar doğum meleği olarak tanımlanırlar.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon ve Anksiyete başlıklı makalemizde Doğum Sonrası Depresyon ve Anksiyete hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen