cilt bakımı

Vitaminler Sivilceleri Geçirir mi?

Vitaminlerin insan yaşamı içerisindeki rolü çok önemlidir. Çünkü cildiniz, organlarınız ve beyniniz, kısacası vücudunuzun her parçasının belli vitaminlere ihtiyacı vardır. Doğal olarak ihtiyaç duyulan bu vitaminler besinlerden karşılandığı gibi güneşten de alınabilir. Her vitamin farklı besinlerden ve sağlayıcılardan alınabilir, alınamayan bir vitaminin yerine konması ise ancak ilaç tedavisi ve takviye gıdalarla mümkündür.

Vitaminlerin vücutta etkilediği hususlardan birisi de sivilcelerdir. Ergenlik döneminde pek çok kişinin rahatsız olduğu sivilcelerin seyri ise sizin yapacaklarınızla değişkenlik kazanacaktır. İlk olarak isterseniz sivilce neden olur? Bunun yanıtını vererek başlayalım.

Vitaminler Sivilceleri Geçirir mi?
Vitaminler Sivilceleri Geçirir mi?

Ergenlik Döneminde Sivilce Neden Olur?

Cilt hastalıkları içerisinde en çok rastlanılan durumlardan birisi olan sivilce özellikle testosteron hormonunda meydana gelen artış neticesinde çıkmaya başlar. Bu dönemde meydana gelen hormonal değişimlerin çok hızlı bir şekilde başlamış olduğu vücuttaki bazı alışılmış dengelerinde yerinden oynamasına imkan sağlamış olacaktır. Hormonal değişimlerin dışında sivilceler strese bağlı faktörlerden ve genetik nedenlerden dolayı da çıkabilir. Özellikle kötü beslenme sivilcelerin çıkmasında veya çoğalmasında önemli bir etkendir.

Gelelim asıl sorumuzun yanıtını vermeye. Yani vitaminler sivilceleri geçirir mi?

Vitaminler Sivilceleri Geçirir mi?
Vitaminler Sivilceleri Geçirir mi?

E Vitamini sivilceleri iyileştirir mi?

Sivilceler çıkmaya başladıktan sonra ne kadar süre bu şekilde devam edeceğini kimse bilmez. Çünkü bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için durum herkeste farklı seyredebilir. Siz E vitamini aldığınızda ise sivilcelerin seyrini hafifletebilirsiniz. Ancak tam olarak iyileştirmesi mümkün olmaz. E vitamini özellikle aknelerin kapatılması konusunda önemli bir rolü vardır.

Vitaminler Sivilceleri Geçirir mi?
Vitaminler Sivilceleri Geçirir mi?

E vitamini sivilce izlerini geçirir mi?

E vitamini sivilceleri geçirmiyor olsa da izlerini kapatabilme konusunda önemli bir etkiye sahiptir. Yalnız sivilceler değil aynı zamanda yara izlerinin kapatılması da E vitamini sayesinde mümkün olur.

E Vitamini Cildinizdeki Hangi İzleri Kaybeder?

  • Aknelerin meydana getirdiği derin çukurların kaybolmasını sağlar.
  • Cildinize düzenli bir doku verir
  • Kalınlaşmış olan izlerin kaybolmasını sağlar,
  • Açısal izleri yok eder.

Sonuç olarak toparlayacak olursak E vitaminin cilde etkisi yapılan araştırmalar neticesinde bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bunun içinde özellikle merhemler ve yağlar oluşturulurken içeriğinde E vitamini olmasına dikkat edilir.

Bir önceki yazımız olan Gül Suyunun Cildinize Sağladığı Faydalar başlıklı makalemizde Gül Suyunun Cildinize Sağladığı Faydalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen