Genel

Vücudunuza Göre En İdeal Diyet Hangisi?

Kilonuzdan şikayetçiyseniz ve diyet yapmak istiyorsanız o zaman yaptığınız diyetinde mutlaka vücut tipiniz için uygun olması gerekiyor.

Kilo verirken daha sağlıklı ve kontrollü bir şekilde olmasını istiyorsanız o zaman vücudunuz için mutlaka uygun olan diyet programlarını semeniz gerekiyor. Bu sayede istediğiniz kiloya da kavuşabilirsiniz. Aşağıda vücudunuza göre en ideal diyetlerden bazılarını size paylaştık.

ARMUT TİP VÜCUT

Vücut tiplerinden birisi armut tip şeklinde tanımlanmaktadır. Bu vücut tipinde yağ oranları genel olarak basenlerde ve kalça bölümlerinde artmıştır. Omuzlar kalçalara göre biraz daha içeride kalmıştır. Böyle bir vücut tipiniz varsa o zaman diyet programınıza mutlaka sadık kalmanız gerekiyor. Bunun nedenine bakarsak bu şekilde vücudu olan kişilerde yağların yapıları daha sertleşmiştir dolayısıyla disiplinli bir şekilde çalışma gerektirir. Bu tip bir vücut genellikle kötü beslenmeden meydana gelir. Bu tarz vücut tipinde östrojen hormonları daha fazladır.

Vücudunuza Göre En İdeal Diyet Hangisi?
Vücudunuza Göre En İdeal Diyet Hangisi?

ELMA TİP VÜCUT

Elma vücut tipinde yağlar göbek bölgesinde fazlalaşmıştır. Elma vücuda sahip olan kişilerde kol ve bacak daha incedir. Elma tip vücuda sahip olanların kilo verirken biraz daha kardiyo hareketlere ağırlık vermesi gerekiyor. Sizin proteini fazla almanız gerekiyor bunun içinde protein diyetlerini tercih edebilirsiniz. Tavuk balık, kırmızı et, ızgara şeklinde pişirilmelidir. Her öğünde tüketmeniz gereken sebzeler vardır. Örneğin Ispanak, marul ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler kesinlikle hamur işlerinden uzak durmanız gerekiyor.

Vücudunuza Göre En İdeal Diyet Hangisi?
Vücudunuza Göre En İdeal Diyet Hangisi?

TERS PİRAMİT VÜCUT TİPİ 

Ters piramit vücut tipinde göğüs bölgesi omuzlar ve kollarda yağlanmalar daha fazla olur. böyle vücutta bel ve kalça daha incedir bu durumda diyet yaparken lif oranı yüksek olan besinlere ağırlık vermeniz gerekiyor. Örneğin yulaf, kahverengi pirinç, şeftali, kayısı gibi yüksek lifli meyveler, yeşil sebzeler, düşük yağlı sütler öğünlerde tercih edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Ani Baş Dönmesine Ne Sebep Olabilir? başlıklı makalemizde Ani Baş Dönmesine Ne Sebep Olabilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen