Hamilelik

Yeni Doğan Bebek Aktiviteleri Neler?

Bebeğinizin ilk günleri, ilk haftaları hatta ilk ayları bebek bezi değiştirmek, emzirmek, gazı olan ve ağlayan bebeğinizi sallamakla geçecektir. Bu hareketli yaşama alışmak önceleri sizi yoracaktır. Zamanla alışacaksınız. Bebeğiniz büyümeye başladıkça onunla eğlenceli vakit geçirmeye fırsat bulmaya başlayacaksınız. Peki yeni doğan bebek aktiviteleri nelerdir?

Yeni Doğan Bebeklerle Oyunun Önemi

Bebeğiniz sizi, siz de bebeğinizi tanımaya çalışıyorsunuz. Bebeğiniz size güvenmeyi, sevildiğini hissetmeyi, sevmeyi ve daha pek çok duyguyu öğreniyor. Bebek oyunları bebeklerin öğrenmesi, zihinsel ve fiziksel gelişimi açısından önemlidir. Bebekler için her gelişim döneminde yapılabilecek etkinlikler vardır. Bebeğiniz oyunlar aracılığı ile hem kendini hem dünyayı tanımaya çalışır.

Dil gelişiminin temelleri daha anne karnında atılmaya başlandığını biliyoruz. Durum böyle iken bebeğinizin ilk yıllarında duyduğu sesler onun dil gelişimini etkileyecektir. Gördüğü yeni nesneleri tanımaya ve onlara anlam yüklemeye başlayacaktır. Oyunlar bebeklerin fiziksel becerilerini de geliştirecektir. Nesneleri elinde tutması, sallaması ona koordinasyon ve denge kurmayı öğretecektir. Yeni doğan bebeklerin en keyif aldıkları ve onlar için en yararlı oyun ebeveynleriyle kurdukları ilişkidir. Onunla ne kadar konuşursanız ya da fiziksel temasta bulunursanız sizinle kuracağı bağ o kadar güçlü olur.

Yeni Doğan Bebekler ile Yapılabilecek Etkinlikler

Yeni doğan bebek aktiviteleri onunla iletişim kurabildiğiniz pek çok davranışı içerir. Kucağınıza aldığınızda, yatağında yatarken ya da meme emerken onunla konuşmanız, ona şarkılar söylemeniz hem sosyal gelişimi hem dil gelişimi hem de duygusal gelişimi açısından önemlidir. Bebeğiniz yirmi günlük olduktan sonra yakınındaki nesneleri görmeye başlar. Renkli yumuşak oyuncaklarla ona yapacağınız oyunları takip etmeye başlayabilir. Beşiğine asacağınız dönenceleri izleyerek eğlenir.

Bunlar görsel hafızasının gelişimi açısından önemlidir. Bebeğiniz etrafından gelen sesleri fark ettiğinde onların nereden geldiğini keşfetmeye çalışır. Bileğinize takacağınız yumuşak ve ses çıkaran oyuncaklarla büyük bir mücadeleye girebilir. Bebeğinize şarkı söyleyin ve farklı tonlardaki seslere nasıl tepkiler verdiğini izleyin. Dil gelişimi açısından bu tür etkinlikler oldukça geliştiricidir. Bebeğinizi sırt üstü yumuşak bir zemine yatırıp ona yapacağınız masaj bedenini fark etmesi açısından önemlidir.

Bebekler İçin Oyuncak Nasıl Seçilir?

Bebekler için oyuncak tercihi onları dil, sosyal ve fiziksel becerilerini geliştirmeleri açısından önem taşımaktadır. Ayrıca evinizin bir oyuncak deposuna dönüşmesini istemiyorsanız oyuncaları seçerek almanız gerekecek.

Güvenli Oyuncak

 Bebekler için oyuncaklar tehlikeli olmamalı. Kulağa, buruna kaçabilecek parçalardan oluşmamalıdır. İki yaşına kadar bebeğiniz ona verdiğiniz herhangi bir oyuncağı vuracak, düşürecek, tekmeleyecek, çekecek, fırlatacak, ısıracak ve emecektir.  Bu yüzden satın alacağınız oyuncağı iyice incelemelisiniz. Vurduğunda kırılabilecek bir yapıya sahipse bebeğiniz kırılan parçaları ağzına atabilir. Burun deliklerine ya da kulaklarına sokmaya çalışabilir.

0-12 Ay Arasındaki Bebeklerde Oyuncak Seçimi

İlk üç ay bebekler çevrelerini gözlemlemekten başka bir şey yapamazlar. Bebeğiniz büyüdükçe duyularını hareke geçiren oyuncaklardan keyif almaya başlayacaktır. Bu aylarda bebeğe uygun oyuncaklar ağzına götürebileceği ve dişlerini kaşıyabileceği yumuşak dokulu olanlardır. Ses çıkaran oyuncaklar da bebeğinizin dikkatini çekebilir. Bir yaşına kadar bebeğinize alabileceğiniz oyuncaklar: çıngıraklar, kırılmaz aynalar, kırılmaz yıkanabilir renkli hayvanlar ya da bebekler olabilir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Hamileler Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde hamile beslenmesi, Hamileler Nasıl Beslenmeli? ve hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen