cilt bakımıGüzellik

Yüzdeki kızarıklık: sık görülen nedenler ve tedavileri

Tekrar ve tekrar, yüzünüzde kızarıklık oluşuyor mu? Sebeplerin ne olabileceğini ve tedavilerini ortaya koyuyoruz.

Kırmızı yanaklar aslında tamamen normaldir: sıcaklıktan, soğuktan, spor yaparken ya da sıcak bir duştan çıkarsınız yüz kızarabilir . Ancak, eğer yüzdeki kızarıklık sürekli olursa, sadece etkilenenler için can sıkıcı ve ve kötü olur. En iyi makyaj bile sıklıkla cildin tahriş olduğu, kaşındığı veya gerildiği gibi hissine yardımcı olamaz.

Çoğu insan rahatsız edici kırmızı ten renginin nereden geldiğini ve bu konuda ne yapabileceğinizi bilmiyor. Aslında, göz önüne alınabilecek çok farklı nedenler var.

Yüzdeki kızarıklık: sık görülen nedenler ve tedavileri

1. Rosacea

Rosacea , yanakların, burnun, alnın ve çenenin kızarmasına neden olan, bulaşıcı olmayan yaygın bir cilt hastalığıdır. Çünkü oradaki ince damarlar açılır. Rosaceanın nedenleri henüz belli değil, ancak bilim adamları genlerin ve güneş ışığının bu konuda önemli bir rol oynadığından şüpheleniyorlar.

tedavi:
Rosaceayı tedavi etmek için mutlaka dermatoloğa gitmek gerekir. Gerekli ilacı yazabilir. Fakat bazı şeylerden kaçınarak kişi cildi için iyi bir şey yapar. Özellikle stres, alkol, baharatlı yiyecek, kola, güneş ve sıcak içeceklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır, çünkü sadece yüzdeki kırmızı rengi dahada  arttırırlar.

2. Aşırı cilt bakımı

Her gün yüz maskeleri ve cilt bakım ürünleri kullanmak yüzünüzde kırmızılığa neden olabilir. Cildimizin ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak, bazen maruz kaldığı ürünlerden zarar görür.   Çok fazla özen göstererek cildin koruyucu fonksiyonuna zarar verebilir, onu daha savunmasız hale getirir ve çabucak enfekte oluruz.

tedavi:
Öncelikle herhangi bir bakım ürünü kullanıyorsanız bırakın ve cildi sadece suyla temizleyin. Cilt bakımı olmadan yapamıyorsanız, cildin koruyucu fonksiyonunu geri kazanmanıza yardımcı olacak hyaluronik asit veya niasinamid içeren ürünler alın.

Ayrıca Bakınız: Yüzde Yağlı T Bölgesi Nasıl Sakinleştirilir

3. egzama

Egzama, yüzünde hafifçe şiş, kaşıntılı ve kuru olan kırmızı lekelerdir. Birkaç egzama türü vardır, ancak bunlar genellikle cilt bakım ürünlerinden, soğuk havalardan veya cildi başka bir iklim bölgesine taşımaktan kaynaklanır.

tedavi:
Egzamanın tanınması zor olduğundan, dermatoloğa gitmeniz önerilir. Önce ne tür bir egzema olduğunu ve en iyi nasıl tedavi edildiklerini belirlemelidir. Ek olarak, cilt tekrar düzelene kadar bakım ürünlerini bırakmak faydalı olacaktır.

4. Alkol intoleransı

Üç yudum şarabın ardından kırmızıya döndün mü? Bu nedenin tanınması kolaydır: O zaman alkolü tolere etmiyorsunuz. Nadir toleranssızlığınız varsa , enzimler alkolü düzgün şekilde parçalayamaz, bu da alkolün yan ürününün birikmesine ve kızarıklığa neden olur.

tedavi:

Tabii ki en iyisi: artık alkol almayın! Birçoğumuz bira, şarap  olmadan yapmak istemediğimizden, alkol almadan önce bir antihistamin almanız önerilir. Bu kızarıklığı engelleyebilir – ama ne yazık ki her zaman işe yaramaz.

5. Güneşe maruz kalma

Tabii, bu bir sır değil: güneş yanığı ile kırmızı cildimiz oluşur. Ancak, ne kadar kötüleşirse kendimizi o kadar yakarız. Ve yine kızarıklıktan kurtulmak daha da zor!

tedavi:
Hepimiz biliyoruz: önlemek için en iyisi güneş kremi! Fakat çok geç kalırsa ve güneş yanığı tamamen görkemli bir şekilde çiçeklenirse, o zaman cilt önce soğutulmalı ve güneşe maruz bırakılmamalıdır. Özellikle etkili olan, hidrokortizon içeren ürünlerdir, çünkü ilaç, anti-enflamatuar ve kaşıntı hafifleticidir.

Bir önceki yazımız olan Dudakların çatlaması nasıl önlenir başlıklı makalemizde çatlak dudaklar, dudak bakımı ve kuru cilt hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen