cilt bakımıGüzellik

Yüzünüzde tekrar tekrar sivilce çıkmasının 7 şaşırtıcı nedenleri

Bir sivilce kaybolmadan yeni filizleri mi çıkmaya başladı ? Size bunun hangi sebepleri olabileceğini ve nihayet hangi basit numaralarla temiz bir cilt elde edebileceğinizi söyleyeceğiz …

Ah evet … sivilce, kimsenin gerçekten istemediği, özellikle de uzun zamandır ergenlik döneminden geçenler için zor bir süreçtir. Bununla birlikte, birçok kadın yetişkinlik döneminde hala lekeli sivilceli ciltten muzdariptir ve zaman zaman cildi ne kadar önemsiyorlarsa o kadar sorun olur, hatta cildi nasıl temizlerlerse temizlesinler.  Kendall Jenner, Taylor Hill ve Katy Perry gibi ünlü bayanlar ve süper modeller bile bu konuda hariç tutulamaz. Genellikle bazı davranış biçimleri, yanlış bakım rutinleri veya kötü cilt iltihapları için suçlanacak ürünlerdir. Muhtemelen hiç düşünmediğiniz, sivilcelerin devam etmenin nedenleri olabilir.

Yüzünüzde tekrar tekrar sivilce çıkmasının 7 şaşırtıcı nedenleri
Yüzünüzde tekrar tekrar sivilce çıkmasının 7 şaşırtıcı nedenleri

Yüzünüzde tekrar tekrar sivilce çıkmasının 7 şaşırtıcı nedenleri

1. Her zaman ellerini yüzünde tutarsın.

Ofiste, bilgisayarda otururken, meslektaşlarla öğle yemeğinde, telefonda konuşurken ya da akşamları Netflix’te film izlerken, gün boyunca yüzlümüze fark etmeden ellerimizi getiririz.  Bunu ne kadar sıklıkla yaptığınızı fark  etmiyoruz. Ellerimizi her zaman temiz tutamayacağımız için, mikropları yüzümüze dağıtıyoruz, bu da hızla yeni sivilcelere neden olabilir. Yani: En iyisi her zaman küçük bir tüp el dezenfeksiyon jeli olsun ve parmaklarınızı yüzünüzden uzak tutun !

2. Makyaj fırçanızı tamamen temizlemeyin

En iyi makyaj fırçasını bile düzenli olarak temizlemezsek yardımcı olmaz. Zira kirli fırçalarda ve süngerlerde sadece toz, yağ ve tehlikenin yanı sıra bakteri de birikebilir. Bu kolayca ciltte kızarıklığa ve hatta sivilce veya enfeksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle, bütün eşyaları düzenli aralıklarla  makyaj fırçası temizleyicisi gibi özel bir temizlik ürünü ile iyice yıkamanız önerilir .

3. Çok fazla sivilce önleyici ürün kullanıyorsunuz

Fakat çok fazla sivilce karşıtı ürünlere dikkat edin, çünkü birçok şey her zaman pek yardımcı olmuyor. Ürünlerin kullanımında aşırıya kaçarsanız ve bir yerde önerilen herhangi bir ilacı denerseniz hızlı bir şekilde geri tepebilir ve tam tersini yapabilir. Cildiniz kurur, bu da yağ üretimini artırır ve cildinizi daha da kötüleştirir. Bunun yerine, doğal cilt bariyerini koruyan bir ürün seçin ve cildinize uygun olup olmadığını görmek için birkaç hafta uygulayın.

4. Yemek yemeyi seviyorsak ve sık sık baharatlı yiyorsak

Baharatlı yiyecekler genellikle domates ve biber içerir. Bunlar, bazı kişilerde tahriş  ve reaksiyona neden olabilir. Yüksek bir likopen içeriğine sahip olabilirler.  Bu arada, laktoz, fruktoz veya glüten gibi diğer gıda intoleransları da sivilce oluşumunu destekleyebilir (genellikle ağız ve çene bölgesi çevresinde).

5. Çok agresif cilt ürünleri kullanıyorsunuz

Bazı sivilce karşıtı ürünler ve kremler, azelaik asit, çay ağacı yağı ve hatta cildi son derece tahriş edebilecek benzoil peroksit gibi çok agresif bileşenler içerir. Bununla birlikte, bunların çoğu sadece güçlü sivilce üzerinde kullanılmalı ve dermatolog tarafından reçete edilmelidir. Öte yandan, yumuşak yıkama losyonları ve nemlendiriciler, doğal cilt bariyerinizi korumaya yardımcı olur. Örneğin bazı ürübler cildin doğal bariyerini üç temel seramide yeniden oluşturan dermatolog tarafından önerilen cilt bakım keremleridir..

6. sivilceyi yanlış itmek

Bir sivilce gördüğünde, ifade ettin mi? İyi bir fikir değil! Üst dudak, burun köprüsü veya gözler arasındaki bazı sivilceler, herhangi bir şekilde sıkılmamalıdır, çünkü beyne bağlı olan ve komplikasyonlara yol açabilen kan damarları olduğu için, kesinlikle zarar verecek sivilceler vardır – Bununla birlikte, bu yalnızca deneyimli bir dermatolog veya güzellik uzmanı tarafından yapılmalıdır, çünkü yöntem yanlışsa daha fazla iltihaplanmaya neden olabilir. ?

7. Sakal bırakmak

Kabul etmeliyiz ki, sakallar erkekler üzerinde hoş görünebilir .Fakat ne yazık ki, sakal derimiz için iyi değil çünkü saçları ve tenleri arasındaki sürtünme, yeni sivilcelere neden olan yağ üretimine neden oluyor. Sevdiklerinize bir yöntem verin ve sakalını yumuşatan kokulu bir şampuan veya yağ alın.. .

Bir önceki yazımız olan Dudakların çatlaması nasıl önlenir başlıklı makalemizde çatlak dudaklar, dudak bakımı ve kuru cilt hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen