cilt bakımı

Tatil Sonrası Saç ve Cilt Bakımı

Tatilde güneşlendiniz, denize girdiniz ve gezdiniz. Artık normal yaşamınıza dönmeniz gerekiyor, fakat tatilde dinlenirken cildinizi de ihmal ettiğinizi biliyorsunuz değil mi?

Tatilde cildiniz canlılığını yitirmiş ve kurumuş olabilir ama moralinizi bozmaya hiç gerek yok çünkü hızlı bir bakım kampına girerek durumun üstesinden gelebilirsiniz. Peki, tatil sonrasında saçınız ve cildinizle ilgili olarak neler yapmanız gerekir?

Bronzlaşma Sonrası Pul Pul Dökülen Cilt

Tatilin en büyük keyfi bronzlaşmaktır, fakat yaş ilerledikçe derinizin de artık eskisi gibi olmadığını ve daha çok hassaslaştığını unutmamanız gerekir. Cildiniz fazlaca güneşe maruz kaldığında renk değişimi olacağı için duş alırken liflenerek cildinizi ölü derilerden arındırmanız gerekir. Duştan çıktıktan sonra ise nemlendirici kullanarak cildinizin nem dengesini korumanız gerekir.

Tatil Sonrası Saç ve Cilt Bakımı
Tatil Sonrası Saç ve Cilt Bakımı

Nemlendiriciler

Tatiliniz sırasında nemlendiricinizi yanınızdan eksik etmeyin. Güneşin etkisiyle kuruyan cilt hasar görmeye başlayacaktır. Kuru ciltlerde çatlaklar, kırışıklıklar ve çizgiler oluşmaya başlar. Nemlendiriciler ise bunun mümkün olmasını ortadan kaldırır.

Güneş Yanıklarıyla Başa Çıkma

Güneş kremi kullanmanıza rağmen vücudunuzun bazı bölgelerinde acı veren güneş yanıkları oluşabilir. Cildinizdeki acıyı en aza indirebilmek için kızaran bölgeyi onarabilmek için soğuk Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Kızarıklık olan bölgeye 15 dakika boyunca soğuk ıslak havlu koyduğunuzda cildinize iyi gelecektir.

Tatil Sonrası Saç ve Cilt Bakımı
Tatil Sonrası Saç ve Cilt Bakımı

Saçlarınıza Detoks Uygulayın

Denizde klorun ve tuzun etkisiyle birlikte yıpranma meydana gelebilir. Saçlarınızı eski formuna kavuşturabilmek için arındırıcı etkiye sahip olan şampuanlar kullanmanız gerekir. Doğal çözüm için duş esnasında saçlarınıza elma sirkesi sürebilirsiniz.

Deniz Sonrası Yıpranan Saçlar İçin Maske

Tatil sonrasında saçlarınızı tekrar eski formuna dönüştürmek istiyorsanız aşağıdaki maskeyi yapmayı deneyebilirsiniz.

Kullanılacak Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
  • 1 çorba kaşığı bal

Maske Yapılışı ve Uygulanışı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemelerin tamamını bir kabın içerisine koyun ve karıştırın. Karışımı saçlarınıza uygulayın ve 30 dakika boyunca bekledikten sonra durulayın.

Tatil sonrasında saçlarınızın ve cildinizin bakımını eksiksiz yaptığınızda tatiliniz size ızdırap olmaktan çıkacaktır.

Bir önceki yazımız olan Banyodan Çıkınca Nasıl Cilt Bakımı Yapmalıyım? başlıklı makalemizde bakım, Banyodan Çıkınca Nasıl Cilt Bakımı Yapmalıyım? ve cilt hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen