Faydalı Bilgiler

Isınmadan Nasıl Tasarruf Edilir?

Kış aylarında tasarruf herkes tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Havaların soğumaya başlaması ile birlikte enerji ve yakıt tasarrufu sağlanmak istenmektedir. Enerji kaynaklarının tükenme tehlikesi altında bulunması ve kişilerin maddi olarak sıkıntı yaşamamaları için uzmanlar kişileri tasarruf yapmaları konusunda uyarmaktadır. Tasarruf yapmak belirli şartlar altında gerçekleşmektedir. Binaların dış yalıtımları da ısı tasarruflarında ön plana çıkan unsurlar arasında yer almaktadır. Yeni binaların ilk kez kullanılması durumlarında evlerin iç alanlarının ısınması işlemi zorluk göstermektedir. Yeni bir evin ısınması yapılan tasarruf işlemleri ile de mümkündür. Ev içerisinde tasarruf yapmak için ilk öneri kapı ve pencerelerin tamamında çift katlı sistemlerin kullanılmasıdır.

Kış Aylarında Isınma Sorunlarında Tasarruf İçin Kullanılacak Yöntemler

Isınma tasarrufu geçim sıkıntısı çeken kişiler ve kış aylarında yüksek faturaları ödemede zorluk çeken kişiler tarafından çok fazla araştırılan bir konudur. Isınma ve enerji tasarrufları yapmak kişi bütçelerine katkı sağlamaktadır. İlk olarak yapılması gerekenlerin başında bina dış yalıtımlarını kontrolünün yapılmasıdır. Eski binalarda dış yalıtım malzemeleri zamanla eskime göstermektedir. Kişilerinin bütçelerinin yetersiz kalması durumlarında ev içlerinde pencere ve kapı sistemleri PVC olarak değiştirilmelidir. Evlerde ve iş yerlerinde bulunan radyatörlerin önlerine ve üzerlerine ısıyı engelleyecek herhangi bir eşya konulmamalıdır.

Oda sıcaklıklarının korunması ve tasarruf sağlaması için termostatik radyatör vanaları kullanılmalıdır. Isı dengesinin sağlanması konusunda oldukça kullanışlı ürünlerdir. Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan kombi ve kazanların yıllık periyotlarla bakımlarının ve kontrollerinin yapılması gereklidir. Bir arızalı parçanın kullanımı sonrasında ısı kullanımı artacaktır. Kombilerde ısı tasarrufu için oda termostatları kullanılmalıdır. Oda termostatları belirlenen sıcaklıklara ulaştığında kendini devre dışı bırakarak enerji tasarrufunu sağlamaktadır.

Kış Aylarında Isınmadan Verimlilik Almak İçin Yapılacaklar

Kış ayları yılın en soğuk zamanlarıdır. Evlerde ısıları artırmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Kombi, kazan gibi elektronik ürünlerin kullanımı yakıt konusunda da kişi bütçesini zorlamaktadır. Yakıt ve enerji fiyatlarının artması insanların soğuk havalarda tasarruf sağlama konularına yönelmelerini sağlamaktadır. Enerji konusunda tasarruf elde etmek için belirli birkaç yönteme dikkat etmek yeterli olacaktır.

Kış aylarında tasarruf etmek için ısı yalıtım sistemlerinin kontrolü sağlanmalıdır. Binalarda en fazla ısı kaybına neden olan belirli başlı yerler vardır. Bina çatıları ve dış yüzeyler iç mekan içerisinde bulunan ısının uzun süreli ev ortamında kalmamasına neden olmaktadır. Kişiler bütçelerini zorlamayacak ölçüde ısı yalıtım sistemlerinin kontrolünün ve yapılmasını sağlamalıdır. Binalarda olması gereken dış cephenin yalıtım oranı %40 ile %50 oranında olmalıdır. Dış yüzey için mantolama işlemi tercih edilmelidir. Soğuk havalarda bilinen yanlışlardan bir tanesi de havalandırma ve  menfezlerin kapatılmasıdır. Menfezler kombi çalışırken kapatılmamalıdır. İnsanlar bu tür havalandırma sistemlerini kapatarak soğuk hava girişini önlemek istemektedir. Ev içerisinde bulunan havalandırma sistemleri kapatılmamalıdır. Kombi atık gaz sorunlarının oluşması durumlarında ve gaz sızıntıları sorunları karşısında menfezler büyük önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sebze Yemeyen Çocuklar İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde çocukların sebze yemesi, sebze yemeyen çocuk ve sebze yemeyen çocuklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen