Faydalı Bilgiler

Kız Tarafı Eve Ne Alır?

Kız tarafı eve ne alır konusu çiftler ya da aileleri arasında tartışmaya neden olabilecek bir konudur. Çiftler evlilik için evlerini döşerken kız ve erkek tarafı belirli hediyeler alarak evin döşenmesinde yardımcı olur. Bu konu aslında evlenecek çiftlerin maddi durumlarına göre de değişiklik gösterecektir. Fakat geleneklere göre kız tarafının alması gereken belli eşyalar ve erkek tarafının alması gereken belli eşyalar vardır.

Düğünde Kız Tarafı Eve Neler Alır?

Kız tarafının ev için alacağı eşyalar daha çok tekstil gibi evi tamamlayan eşyalar olur. Kız tarafı eve mobilya olarak yatak odası takımını almalıdır. İçerisinde yatak bazası, şifonyer, dolap, keson ve yatak da bulunmalıdır. Kız tarafı eve avize, perde, çift kişilik yorgan, çift kişilik nevresim takımı, battaniye, çift kişilik yorgan, saten nevresim takımı, yatak örtüsü, alez, halı, baş yastığı, lastikli çarşaf, tencere takımı gibi ürünler alınır. Eve eşya alımı yöreden yöreye değişiklik gösterse de beyaz eşya takımı da kız ve erkek tarafı arasında bölüşülebilir. Eğer beyaz eşya iki taraf arasında bölüşülecekse fırın, bulaşık makinesi, çamaşır makinesini de kız tarafı alır. Genelde çeyizlik ürünlerini de kız tarafı aldığı için mutfak içerisinde kullanılacak takımları da kız tarafı almaktadır.

Sözde Kız Tarafı Neler Alır?

Sözde kız tarafının alacakları temel olarak hediyelikler üzerinedir. Bunun için de damat bohçası gibi hediyeliklerin alınması yeterlidir. Ancak elbette damat bohçasını boş bırakmak hoş olmayacaktır. Bu yüzden damat bohçasının içine koyulacak eşyalara karar verilmelidir. Bunun için şu hediyeler seçilebilir;

  • Kol düğmesi
  • Damat terliği
  • Cüzdan seti
  • Tıraş seti
  • İç çamaşırı seti
  • Pijama seti
  • Kol saati

Söz töreni yapıldıktan sonra kız tarafı erkek bohçasını hediye olarak vermelidir. Bu yapılan jest sonrasında ise erkek tarafının da gelin bohçasını vermesi gerekir. Gelin bohçasına ise yine işlevsel hediyeler koyulur.

Kız Tarafının Çeyizi

Kız tarafının eve alacakları sadece mobilya ya da tekstil ürünlerden de ibaret değildir. Yörelere göre değişiklik gösteren bir durum olsa da çeyizi genelde kız tarafı yapar. Kızın zevkine göre çeyiz içerisindeki eşyalar seçilir. Gelinin annesi de kıza çeyiz düzmesinde yardımcı olacaktır. Örneğin annesinin çeyizinden kalan bazı eşyalar da kızın evine getirilebilmektedir. Çeyizlik daha çok ev döşeme sırasında değil daha önceden yapılmaktadır. Böylece en döşenirken daha az para harcanır ve küçük eşyalar için strese girilmez.  Düğünde kız tarafı eve havlu, perde, nevresim takımı, bornoz, yatak örtüsü, sehpa örtüleri, masa örtüsü, evde kullanılabilecek süs eşyaları, bardak takımları, çaydanlık, kahve makineleri gibi pek çok küçük aleti kızın çeyizinde bulunur. Evdeki her odanın avizesi de kızın çeyizi olarak geçecektir. Bu sebeple kız tarafının ev avizelerini de alması gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Kına Gecesinde Neler Yapılır? başlıklı makalemizde Kına gecesi ve kına gecesinde yapılacaklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
kapitalanlagen